Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer ślubny Toruń
Sierpień 19, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG Toruń
Sierpień 24, 2019

Klimatyzacja do domu Toruń

Klimatyzacja Toruń -klimatyzatory - serwis klimatyzacji do domu i biura

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale też na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest także wykorzystywany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo więc nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na powietrze w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się pomiędzy 24 a 27°C. Także poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej aby mieścił się w granicach 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do regulacji temperatury trzeba podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, by rozbieżność temperatur pomiędzy pomieszczeniami nie były większe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto też zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Oszczędny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tej kategorii im większe wskaźniki, tym mniej energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

By działanie klimatyzatora było jak najbardziej wydajne i oszczędne należy zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów i szyb okiennych, by odbijały światło słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka typów klimatyzacji. Różnią się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Ten typ klimatyzatora można dostać również w formie multisplit, która od standardowej wersji różni się tym, że do jednej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często wybierana do domu, ze względu na dość cichą pracę, zabiera niewiele miejsca oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu i zabranie go, gdy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają stosunkowo więcej energii.

Jak długo będzie działać klimatyzacja w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany oraz odpowiednio eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa do trzech razy na rok, aby nie narażać się na kłopoty związane z uszkodzeniem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna też od jakości i ceny sprzętu. Im lepsza klasa, tym większa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację zużytego sprzętu w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale również bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu ?

Na cenę klimatyzacji w domu oddziałuje kilka czynników. To nie jedynie sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba dodac także przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Należy zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na większą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

Strona używa cookies
Ok