OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym
1 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna pasywne Toruń
1 września, 2020

Współczesna klimatyzacja i rekuperacja

Świeże powietrze w pracy czy w domu, rzutuje nie tylko na dobre samopoczucie, ale i na naszą efektywność. Wysoka jakość powietrza I komfortowa temperatura, wyznaczają fundament naszego komfortu oraz pozytywnie oddziałują na zwiększoną motywację oraz zdolność wykonywania zadań. By zagwarantować sobie komfortowe warunki o każdej porze roku zazwyczaj rozważamy zakup klimatyzacji. Jako pewny zwycięzca pośród wszystkich wentylatorów, klimatyzator najskuteczniej kontroluje temperaturę wewnątrz domu dając nam chłód w trakcie lata. Jedynym minusem takiego wynalazku jest to, że klimatyzator studzi powietrze, jakie już jest wewnątrz oraz nie gwarantuje dojścia świeżego powietrza. W tym zakresie bardzo dobrze radzi sobie system wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacja. Co to jest rekuperacja i dlaczego warto łączyć klimatyzację z rekuperacją? Wszystko po to, aby zdobyć jak najwyższy komfort.

Klimatyzacja i rekuperacja – czym się różnią?

Nowoczesna klimatyzacja odpowiada za zachowanie korzystnej temperatury wewnątrz budynku latem, kiedy walczymy z uderzeniami upałów. Nowoczesne klimatyzatory zezwalają nam na wyregulowanie najlepszej temperatury w środku domu, dając wychłodzenie oraz komfort cieplny niezależnie od tego, jak ciepło jest na zewnątrz. Jego system działania polega na ochładzaniu powietrza do wskazanej wartości. W mieszkaniach i domach najczęściej używanymi klimatyzatorami są klimatyzatory typu split. Ich wewnętrzna część odpowiada za oziębianie powietrza wewnątrz, z kolei ich zewnętrzna część oddaje ciepło z mieszkania. Szczególnie nowoczesna klimatyzacja zaopatrzona jest w elementy usuwające kurz, roztocza oraz bakterie i alergeny. Funkcja chłodzenia nie znaczy, że klimatyzator sprawdza się tylko w trakcie lata. Znaczna część klimatyzatorów może też nagrzewać powietrze. Nie wyręcza to oczywiście centralnego ogrzewania oraz innych systemów grzewczych, ale nadaje się w okresie przejściowym.

Nowoczesna rekuperacja z kolei ma swoje zastosowanie w wentylacji mieszkań. Na temperaturę panującą wewnątrz ma wpływ wiele czynników, jednak koszty ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń wynikają ze strat cieplnych. Zazwyczaj wentylacja wyprowadza ciepłe powietrze oraz zabiera z zewnątrz powietrze zimne. Dla ustawienia temperatury wewnątrz domu czy mieszkania, powietrze zimne trzeba rozgrzać, na co przeznaczana jest większość energii odpowiedzialnych za to urządzeń. Wydajnym pomysłem jest instalacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator pozyskuje ciepło z wentylacji. W tym celu rekuperator nagrzewa wpływające chłodne powietrze, zużywając ciepło odprowadzanego powietrza. Taką metodą minimalizuje zapotrzebowanie na ocieplanie powietrza z innego źródła. Ponadto rekuperator wyposażony jest w filtry, jakie chronią jego wentylatory oraz w ten sposób filtrują powietrze wprowadzane do wnętrza mieszkania.

Klimatyzacja z rekuperacją – dobry sposób na dostarczanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – co wybrać? Myślimy, który z tych systemów lepiej się zdecydować. Jeśli wybieramy zakup któregoś z nich, warto najpierw pomyśleć o rekuperacji. Dobra wentylacja powietrza nie tylko zmniejsza nasze zapotrzebowanie na dogrzanie lub schłodzenie pomieszczeń czy filtruje powietrze. Daje nam wysoką energooszczędność i ochronę przed alergenami, wilgocią oraz zanieczyszczeniami, a do tego ciągle świeże powietrze. Klimatyzacja z kolei troszczy się o nasz komfort termiczny. Perfekcyjnym systemem zapewnienia komfortu w środku domu jest połączenie tych dwóch systemów oraz zakup klimatyzacji z rekuperacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja w jednym stanowi dodanie korzyści z kupna klimatyzacji i wentylacji. Rekuperacja ma również korzystny wpływ na systemy grzewcze, dlatego instalacja rekuperacji będzie świetnym rozwiązaniem o każdej porze roku.

Zalety montażu nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Montaż systemu klimatyzacji i rekuperacji posiada sporo widocznych zalet. Największą z zalet jest komfort termiczny w środku mieszkania i dopływ czystego i świeżego powietrza, bez potrzeby otwierania okien. Niezależnie od pracy systemów, mamy pod kontrolą temperaturę i eliminujemy powstawanie niekorzystnych przeciągów. Ponadto korzystając z nowoczesnej klimatyzacji i rekuperacji ograniczamy koszty wychładzania oraz dogrzewania mieszkania, za sprawą wysokiej energooszczędności. Nieotwieranie okien do wentylacji pomieszczeń sprawia, że możemy odciąć się od gwaru ulicznego. Używanie systemu ma również dodatni wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. W ten sposób kontrolowany jest stopień wilgotności powietrza, co oznacza, że nie ryzykujemy gromadzenia się pleśni i grzybów. Te wszystkie zalety świadczą o wysokiej jakości systemów. Ich pozytywny wpływ na komfort termiczny panujący wewnątrz budynku zachęca do tego, że warto zastanowić się nad instalacją klimatyzatora z rekuperacją.

Rekuperatory Toruń

 

Strona używa cookies
Ok