depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia u dentysty
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale też na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest też użytkowany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na powietrze w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Optymalna temperatura waha się między 24 a 26°C. Także poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej by był w granicach 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, by rozbieżność temperatur pomiędzy pokojami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zredukować przeciągi i podmuchy powietrza. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tej kategorii im wyższe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką wyliczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

By funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych oraz szyb okiennych, aby odbijały światło słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Różnią się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii czy nawet mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki typ klimatyzatora można dostać również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie montowana w domach, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często kupowana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu i zabranie go, gdy nie będzie potrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzacja w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany i właściwie użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa do trzech razy w roku, żeby nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna również od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym większa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację starego urządzenia w cenie montażu nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zajmują się tym fachowcy, ale również bezpieczne, dlatego że sprzęt usuwany jest w odpowiednich warunkach.

Cena klimatyzatora do domu?

Na koszt klimatyzatora w domu ma wpływ kilka czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy doliczyć również przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok