System enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń
15 września, 2020

Kupujemy dom od developera

Kupujemy dom. Na co zwracać uwagę.

Zakup domu dla wielu jest realizacją najgłębszych marzeń. Po okresie mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Godzinami czytamy oferty biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający 65 m² będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy uściślić ogólne położenie. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do szkół.

Stare kontra nowe

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają swój urok i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Miejsce jest ważne. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na koszt. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt domu na Stawkach czy w Grębocinie i podobną nieruchomość w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę znaczące sumy i w takim przypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to kluczowa rzecz do zweryfikowania. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie warto na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Następną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok