Kurs na bankowozy Kurs na kierowcę karetki pogotowia Kurs dla przewoźników pieniędzy
Pojazdy uprzywilejowane przepisy
4 lutego, 2017
Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz
Zalety ocieplania pianką poliuretanową
8 lutego, 2017

Narzędzia diamentowe Midan

Tarcze diamentowe wiertła do gresu wiertła do asfaltu Gdańsk
Aktualnie właściwie dowolna firma zajmująca się budową domów, korzysta z nowoczesnych przyrządów diamentowych. Wykorzystuje się je do wycinania rozmaitego rodzaju surowców, m in. cementu, żelbetonu, betonu zbrojonego, żeliwa bądź materiałów abrazyjnych. Wyjściowo do uzyskiwania stosowano spoiwa opierających się na żywicy, natomiast praktycznie w ogóle nie były one na tyle solidne, by nadal je wykorzystywać. „Świdry”, tarcze tnące, talerze szlifujące czy frezy dylatacyjne konstruowane są z żeliwa albo połączenia metali alkaicznych, skandu, glinu itp. i pokryte profesjonalną diamentową powierzchnią. Jest ona moczona w metalicznym łączniku. Diamentowe „okruszynki” są w taki sposób nałożone, by poprawiać ruch całego urządzenia. Innymi słowy: są nałożone w prawidłowym kierunku (uzależnionym od typu narzędzi).

Czym się charakteryzuje technika przyrządów diamentowych?

Przyrządy z powłoką diamentową są stosowane w trakcie nieustannej pracy oraz pomagają w wybitnie bezwzględnych sytuacjach. Świetnie sprawdzą się nie tylko podczas całościowych prac na budowie, lecz także w firmach kamieniarskich bądź w zakresie robót drogowych. Oddzielanie niezmiernie mocnych przedmiotów wymaga często aktywności „na mokro”. Co znaczy, iż w trakcie cięcia wykorzystuje się ciecz, np. wodę lub substancję smarująco – wychładzającą. Należy to robić, aby schładzać pokrywę tarczy oraz wypłukiwać muł. Jeśli nie ma szansy wprowadzenia w miejsce cięcia „schładzacza”, w takiej sytuacji „robota” przebiega „na sucho”. Ostrza pokryte warstwą diamentową przygotowywane są zazwyczaj w dwóch odsłonach: do pracy „na mokro” i do akcji „na sucho”. Te do przecinania „na mokro” wolno używać jedynie do przecinania „na mokro”. Natomiast te do przecinania „na sucho” wolno używać zarówno do wycinania „na sucho” jak i „na mokro”. przyrządy z diamentową powłoką są w taki sposób zbudowane, ażeby potrafiły funkcjonować w doprawdy uciążliwych sytuacjach oraz osiągać optymalną głębię rozcinania. Przykładowo pracując z tarczami diamentowymi „na sucho” powinniśmy na każdym kroku je schładzać, bowiem nadzwyczaj szybko się zepsują. Zwykle robi się tę czynność po dwóch minutach wycinania.

Odmiany przyrządów z powłoką diamentową

Systemy z diamentową osłonką kwalifikuje się ze względu na ich wykorzystanie. Mówiąc w skrócie: bierze się pod uwagę to, do czego będą używane. Generalnie możemy rozróżnić następujące klasy: tarcze do przecinania, talerze do szlifierek, wiertła koronowe, frezy dylatacyjne i wiertnice. Jeśli mamy na uwadze tarcze, to mamy tutaj tarcze do przecinania do granitu, tarcze do przecinania do gipsu, tarcze do przecinania trex, tarcze do przecinania do nowego gipsu, tarcze tnące do gresu albo tarcze do silikatu. Są często używane w rozpłatnicach drogowych, ręcznych czy bruzdownicach. Przeznaczone są do wycinania bryły ulicznej i gipsu. Wiertła koronowe są zróżnicowane jeśli chodzi o model zamocowania, typ segmentu i styl rozcinania. W czasie prac na placu budowy zużywa się je do wdrążania się w cement, cement zbrojony, pustaki bądź płytki ceramiczne. W przypadku wierteł do gresu (oraz dowolnych odmiennych wierteł) należy kłaść nacisk na tzw. „tarcie boczne”, zatem osłabianie się segmentu. Kiedy drążymy w twardym gresie, kawałki diamentowe znajdujące się na wiertle, wycierają surowiec. Zdrapuje się także łącze (jest bardzo podatne, aż ostatecznie przesuwa się po gresie). Po pewnym czasie na powierzchni niestety nie ma już żadnych diamentowych „okruszyn”, narzędzie jest – mówiąc językiem kolokwialnym – „stępione” oraz praktycznie w ogóle nie nadaje się do użytku. Stąd tak istotne jest schładzanie, które chroni przybory z powłoką diamentową przed nazbyt intensywną eksploatacją.

Jakim sposobem należycie posługiwać się narzędziami diamentowymi?

Funkcjonuje trochę wskazówek, do jakich trzeba się stosować w trakcie korzystania z dowolnego przyrządu diamentowego. W ogóle nie chodzi tutaj raptem o oziębianie w optymalnym czasie i wybranie narzędzia do rodzaju pracy i rodzaju dzielonego materiału. Piłowanie betonu, materiałów abrazyjnych lub innego materiału przez cały czas powinno zaczynać się delikatnie. Nie powinno się w żadnym przypadku wywierać dodatkowego nacisku na narzędzie. Odcinanie powinno obywać się w rozstawieniu prostym, co znaczy, że wszelkie wykrzywianie tarczy może wyłącznie doprowadzić do jej zepsucia. Nie możemy także przekraczać prawidłowych paramentów tarczy, przykładowo głębokości cięcia. Tarczę każdorazowo wkłada się na wrzeciono w taki sposób, że szlak jego obrotu zbiega się z tym rozmieszczonym na nawierzchni tarczy. Nigdy odwrotnie! Tarczy z diamentową warstwą w żadnym przypadku nie możemy użytkować do wyrównywania. Do niniejszego celu dedykowane są talerze do szlifierek. Jeśli nie będziemy stosować się do tych wskazówek, komponenty łatwiej się wyczerpią bądź osłabią. Do źródeł błyskawicznej eksploatacji można zakwalifikować m.in. przegrzanie segmentów, nadmiernie wysokie pocieranie o surowiec, odpadnięcie fragmentu. Jeśli planujesz wiedzieć więcej o narzędziach diamentowych, wejdź w ów link – Wiertła koronowe

Strona używa cookies
Ok