kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
Wrzesień 1, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym
Wrzesień 1, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się znane, nie tylko ze względu na bardzo dobre parametry termicznej izolacji. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród tworzyw stosowanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną wartością, dzięki której prześciga pozostałe materiały termicznej izolacji jest technika aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że dobrze przywiera i kształtuje się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy docinać i układać, przez co ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów i obniżenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie budową i właściwościami, z uwagi na co są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest przede wszystkim do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się też do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka przeznaczona jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR można też położyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo metalowe elementy, a nawet blachę. Najlepiej, żeby przed ociepleniem przestrzeń została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  W ten sposób osiągamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na swoim miejscu. Natrysk pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić natrysk dobrze potrzebne są sprzyjające warunki, na przykład optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę tłumaczy rozbieżność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, co sprawia, że jest mocno elastyczna. Pianka PUR po stężeniu jest półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), dlatego w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest wysoko wodoodporna. Z uwagi na to często używa się ją do termoizolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu jest sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, dlatego niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni i dostosowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Dodatkowo izolacja natryskowa pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw termicznej izolacji to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa i szybko utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest niezwykle przyczepna, dlatego utrzymuje się na wielu materiałach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności albo właściwości. Nie ubija się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Bardzo kluczowe jest też to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie wydziela substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej właściwości. Za minus możemy wziąć małą wytrzymałość na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Także w tej sytuacji można zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki albo zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką

 

Strona używa cookies
Ok