Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar kraftowy – maszyny do produkcji
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – co oprócz kostki

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Podstawą dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała i nie zniszczała za szybko. Aby stworzyć trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, aby uniknąć obniżania się, ale też najlepszych surowców do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, ze względu na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych i jednocześnie tanich surowców, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy zbudować estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie kształtu bardzo usprawnia rozmieszczenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast całkowita dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdyby konieczne było dokupienie kostek. Koszt kostki brukowej też można dobrac do do swojego budżetu ze względu na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki atmosferyczne, różnice temperatury i duży nacisk pojazdów, a także jest łatwa w myciu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także wady. Kluczową niekorzyść ma wpływ warunków atmosferycznych. Z uwagi na opady albo nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty wybijają się między szczelinami i rosną, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać wiele czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać położony w odpowiedni sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele lat. Ponadto dzięki naturalnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkową korzyść, czyli brak zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że kluczową rolę ma tutaj ułożenie, aby podjazd był wytrzymały i aby pełnił swoją rolę przez wiele lat. Trzeba unikać tworzenia sporych przestrzeni pomiędzy nimi, dlatego powinno się rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a szpary uzupełnić mieszanką cementu i piasku. Niedpowiednio ułożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Co więcej zwyczajna nierówność kamienia powoduje, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu specjalnych stempli oraz form. W ten sposób da się uzyskać ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu można dopasować do wyglądu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność i odporność na ścieranie i pogodę. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Natomiast jeżeli skupiamy się na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden nateriał nie spełni swojej roli w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Strona używa cookies
Ok