sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklepy internetowe jaki wybrać
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Kupno domu dla wielu jest realizacją najgłębszych marzeń. Po czasie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Miesiącami analizujemy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, domek mający około siedemdziesięciu m² będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Przemyśleć należy też kwestię miejsc garażowych. W obecnych czasach jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Najpierw należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej cichego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do sklepów.

Stare kontra nowe

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany dom od pośrednika. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Bardzo często stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają swój urok i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest kluczowe. Budynek nie stoi w próżni. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Położenie wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną działkę w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę istotne kwoty i w takim wypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza kwestia do zbadania. Jako pierwsze należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Dane znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie akt przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi ocenić fachowiec. Nie powinno się na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Kolejną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas ważna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Gdy kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z nieruchomością. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Mieszkania na wynajem Toruń

Strona używa cookies
Ok