Najem lub sprzedaż nieruchomości dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
29 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe budynku pianą PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową jest używane, nie tylko ze względu na porządne cechy termicznej izolacji. Współcześnie oceniana jest jako jeden z lepszych surowców stosowanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną zaletą, według której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przywiera i formuje się w załamaniach i w kątach. Inne materiały termicznej izolacji trzeba skracać i układać, z powodu czego ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Różnią się od siebie strukturą i atrybutami, co sprawia, że nadają się do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwarto-komórkowa PUR stosowana jest zazwyczaj do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się także do ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka PUR najlepsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR można również umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, na przykład drewno oraz metalowe elementy, a nawet blachę. Wymagane, żeby przed natryskiem przestrzeń została wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  W ten sposób gwarantujemy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. By przeprowadzić to dobrze konieczne są odpowiednie warunki, np. optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę motywuje rozbieżność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest mocno plastyczna. Pianka ta po stężeniu jest półsztywna i robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie bardzo chroni przed wilgocią. Ponadto otwarto-komórkowa pianka PUR ma małą masę (około 8-10 kg/m3), dlatego ani trochę nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem hydrofobowa. Z tego względu często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu staje się sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na działanie promieni UV, przez co potrzebna będzie specjalna ochrona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to surowiec łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej łatwa i lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i dopasowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych tworzyw termoizolacyjnych to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka szybko się układa i szybko zastyga, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, dlatego trzyma się na wielu powierzchniach, a z upływem czasu nie traci przyczepności czy swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, co sprawia, że się nie zniekształca. Ponadto kluczowe jest także to, że po właściwej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć niewielką odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do następnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo zaaplikowanie za chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Strona używa cookies
Ok