Najnowsze techniki termicznych izolacji
Sierpień 29, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termos turystyczny – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze
Sierpień 29, 2020

Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się używane, ponieważ wyróżniają ją porządne cechy termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród surowców wykorzystywanych do ocieplania , dzięki czemu co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką wartością, wobec której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest metoda nakładania. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, dzięki czemu ściśle przylega i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba docinać i układać, czym ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i ogranicznie izolacyjnych właściwości. Porządnie rozpylona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwie wersje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie budową i właściwościami, z uwagi na co pasują do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest szczególnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się też do ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i findamentów. Ten typ pianki PUR można też położyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Dlatego bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, właściwie spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno oraz metalowe elementy, a nawet blachę. Dobrze, żeby przed natryskiem powierzchnia były wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą techniką osiągamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Aby wykonać to odpowiednio potrzebne są odpowiednie warunki, takie jak temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę tłumaczy odrębność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest niezwykle plastyczna. Pianka ta po stężeniu jest półsztywna i robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa PUR ma niewielką masę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Z tego względu często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu staje się sztywna, co sprawia, że nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na działanie promieni UV, przez co potrzebna będzie uzupełniająca ochrona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to materiał palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości i dostosowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko powstania termicznych mostków. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pożera wiele czasu. W porównaniu do pozostałych tworzyw termoizolacyjnych to najszybsza technika ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa i ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z uwagi na co trzyma się na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności czy właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Ponadto ważne jest też to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej właściwości. Za minus możemy uznać małą odporność na promienie UV, co prowadzi do kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki albo nałożenie zbyt małych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

http://www.pianka-pur.com.pl/

Strona używa cookies
Ok