ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja w Toruniu
1 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Najwyższą zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka wspomaga minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Jednym wśród najbardziej znaczących elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przeważnie skuteczną termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zazwyczaj nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych wlicza się ok. 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla wsparcia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili pasywnych okien, najczęściej spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są kupowane ze względu na łatwy i szybki montaż, nietrudne zachowanie czystości oraz dość niski koszt. By jednak okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg 6 komór wewnętrznych oraz aplikacja specjalnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są przeważnie kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Zwykle, żeby stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać określone wytyczne, jednak ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termicznej izolacji, dlatego rzadziej wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy robione są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tego typu okanch, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Rozmawiając o pasywnych oknach zazwyczaj skupiamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest porządną korzyścią pod względem do kosztów przeznaczanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Minimalne straty cieplne gwarantują obniżenie wykorzystania systemów cieplnych w trakcie zimy oraz klimatyzacji latem. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie wnętrza lub wychładzanie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z założeniem pasywnych okien będzie większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, oszczędności pochodzące z dobrej termoziolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją warto dodać też o zadowalającej izolacji akustycznej. Właściwie zamontowane pasywne okna wydajnie odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed wilgocią oraz rozwojem pleśni i grzybów. Dobrze wskazać na korzyści płynące z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na stłuczenia, a wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty poświadczające jakość danego okna. Powinno się zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy czy surowiec, z którego będzie ono wykonane. Warto też zastanowić się nad dostosowaniem okuć i uszczelek, które mają szczególny wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. Dzięki temu osiągniemy dopływ świeżego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Bezwartościowe będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie będzie wstawione w poprawny sposób. Warto w tym celu rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż solidnie. Błędny montaż skutkuje tworzeniem się mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w znaczny sposób obniży działanie pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok prawidłowego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Gdy zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

Strona używa cookies
Ok