Ocieplanie poddasza
17 września, 2020
E-sklep zaprojektowany przez WordPress
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna energooszczędne

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspiera zmniejszanie wydatków na ogrzewania. Tym z najbardziej znaczących elementów oddziałujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest użycie okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim skuteczną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach przeważnie nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość okien pasywnych mieści się ok. 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla wsparcia rezultatu w budownictwie pasywnym stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili pasywnych okien, z reguły spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym wciąż cieszą się okna pasywne PCV. Tego typu okna są wybierane z uwagi na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości i dość niską cenę. Żeby jednak okna PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i załączenie potrzebnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są przeważnie wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, by były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termoizolacyjne, z tego powodu mniej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W takich łączonych oknach, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Rozmawiając o pasywnych oknach przede wszystkim kierujemy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Minimalna strata ciepła jest szczególną korzyścią w zestawieniu do kosztów przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku domu. Niewielkie straty cieplne zapewniają zniżenie wykorzystania systemów cieplnych w zimie i klimatyzacji latem. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej zapłacimy za docieplenie budynku albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z montażem pasywnych okien będzie wyższy w porównaniu zwykłych okien, oszczędności płynące z wysokiej termoizolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną warto wspomnieć także o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze wstawione okna pasywne efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią i powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety płynące z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, natomiast wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na okna pasywne?

W kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty gwarantujące jakość danego produktu. Najlepiej zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, szerokość ramy oraz tworzywo, z którego zostanie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają spory wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również skuteczną wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ świeżego powietrza i tym samym nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały i antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie zaaplikowane w poprawny sposób. Warto w tym celu zdecydować się na zaangażować profesjonalistę, jaki wykona pracę rzetelnie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu obniży działanie pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Kiedy zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Tak unikniemy przegrzania i konieczności stosowania kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

Stolmar Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok