Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja w Toruniu
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty
Most protetyczny u stomatologa
1 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Bazową korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która umożliwia zmniejszanie wydatków na ogrzewania. Tym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na skuteczność tego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość okien pasywnych mieści się około 88-120mm, ale ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla większego rezultatu w pasywnym budownictwie stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o budowę ram okien pasywnych, z wykle to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, nietrudne zachowanie czystości i dość niską cenę. Żeby jednak okna PCV były pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i zastosowanie specjalnych uszczelek, które bronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są najczęściej wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Zwykle, aby były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wymogi, jednak ich bazową zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości termicznej izolacji, dlatego niezbyt często wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu pasywnych oknach ramy tworzone są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tego typu okanch, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach w głównej mierze zwracamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niska strata ciepła jest szczególną zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Minimalne straty cieplne zapewniają zmniejszenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w trakcie lata. Po zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie domu albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z założeniem okien pasywnych będzie wyższy niż w przypadku niepasywnych okien, zyski wynikające z wysokiej termoziolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć również o dobrej izolacji akustycznej. Poprawnie zamontowane okna pasywne dość efektywnie odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem i rozrostem grzybów i pleśni. Należy zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, jednak porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć nabywając okna pasywne?

W kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Powinno się ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy czy surowiec, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, które mają duży wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ czystego powietrza i tym samym nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry pasywnego okna, najlepsze materiały i antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym celu zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistę, który wykona pracę solidnie. Niewłaściwy montaż skutkuje powstawaniem termicznych mostków, gdzie będziemy tracić ciepło. To w znaczny sposób zniży działanie pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok prawidłowego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i potrzeby instalacji dodatkowej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok