Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówek w Google maps
Wrzesień 11, 2020
Układanie kostki brukowej Toruń
Wrzesień 15, 2020

Okna pasywne

Główną zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspiera zmniejszanie kosztów grzewczych. Tym z najważniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze wysoką termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wlicza się około 88-120mm, ale ich pakiety szybowe przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję profili pasywnych okien, przeważnie spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są kupowane z uwagi na prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości oraz stosunkowo niewielki koszt. By jednak okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych oraz załączenie specjalnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są zwykle kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, aby stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, ale ich podstawową zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termicznej izolacji, z tej przyczyny rzadziej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach przeważnie zwracamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Niska strata ciepła jest dużą zaletą pod względem do kosztów przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Małe straty ciepła zapewniają zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy oraz klimatyzacji latem. Po zastosowaniu pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie budynku albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z założeniem pasywnych okien okaże się większy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności wynikające z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną warto dodać także o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio wstawione pasywne okna wydajnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed wilgocią oraz rozrostem pleśni i grzybów. Należy wskazać na zalety płynące z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, z kolei porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na pasywne okna?

W kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty potwierdzające jakość danego okna. Najlepiej sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, obszerność ramy czy surowiec, z którego będzie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad dostosowaniem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też odpowiednią wentylację. Dzięki temu osiągniemy dostęp czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Bezwartościowe będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć wynajęcie profesjonalistę, który przeprowadzi montaż sumiennie. Niewłaściwy montaż skutkuje pojawianiem się mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacząco zniży wartość pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok prawidłowego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien w projekcie domu. Jeśli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz konieczności instalacji dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Strona używa cookies
Ok