Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa – skuteczna metoda usuwania owłosienia
22 października, 2016
oświetlenie podszafkowe oświetlenie nadszafkowe lampy LED lampy podszafkowe
Oświetlenie kuchni – aranżacje
25 października, 2016

Pompy ciepła – cena

Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne

Pompy grzewcze należą do urządzeń, które pobierają energię płynącą ze środowiska naturalnego. Wymuszają obieg ciepła z gruntu, powietrza lub wody. Kompletny proces ocieplania budynku przebiega zatem w stosunkowo przejrzysty sposób. Pompy ciepła mają wielorakie zastosowanie w budynkach mieszkalnych, obniżaniu temperatury pomieszczeń, chłodnictwie, przemyśle spożywczym, ocieplaniu budynków i ogrzewaniu wody do codziennego użytku. Dzisiaj są niezwykle nowoczesnymi urządzeniami mieszającymi funkcję ocieplania oraz schładzania.

Rodzaje pomp ciepła i ich działanie

Pompy cieplne pobierają energię z odnawialnych źródeł energii oraz przemieszczają ją do zespołu cieplnego domu, np. ogrzewania podłogowego. Dzieli się je ze względu na dwa zasadnicze kryteria: wariant dolnego źródła ciepła oraz system podnoszenia temperatury i ciśnienia. Pompy cieplne, które zdobywają energię z dolnego źródła ciepła rozdziela się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne i pompy pobierające energię z parowania bezpośredniego i wody. Mając na uwadze następne kryterium, odróżnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne oraz adsorpcyjne) i Vuilleumiera. Potrafią funkcjonować w układzie monowalentnym i biwalentnym, mianowicie jako pojedyncze źródło ciepła w budynku albo w zespoleniu z drugim źródłem, przykładowo. kotłem wybranego typu. Pompa ciepła monowalentna pokrywa całkowicie zapotrzebowanie na ciepło, np. wysokiego domu jednorodzinnego, jednakże należy właściwie określić schemat dystrybucji energii. W przypadku układu równoległego znacząca jest temperatura poza domem i obciążenie pompy. W sytuacji, gdy ten drugi czynnik jest zbyt wysoki, regulator maszyny cieplnej uruchamia kolejne urządzenie do otrzymywania ciepła. Zespół alternatywny polega na tym, że podstawowa pompa ciepła będzie nagrzewała albo chłodziła wnętrza tylko do danej temperatury. Dogrzewanie spada przykładowo. na kocioł olejowo – gazowy. Ów rodzaj nagrzewania sprawdzi się dobrze w domach z kaloryferami.

Najważniejsze zalety i wady gruntowych pomp ciepła

Wszystko niewątpliwie zależy od tego, na jaki model maszyny cieplnej się zdecydujemy. W internecie można odnaleźć o nich niemało informacji, przykładowo. wpisując w jakąkolwiek wyszukiwarkę słowa „Pompy ciepła Toruń” lub „Pompa ciepła cena”. Pompa cieplna opierająca się na systemie woda – woda posiada dwa nadrzędne moduły: studnię poboru i studnię zrzutową. Jej niewątpliwymi walorami są: niewysoka deformacja terenu, nieodczuwalne uzależnienie od czynników pogodowych, stabilność ciepłoty źródła przez pełny rok, względnie niewielkie koszty inwestycji przy istniejących zasobach wodnych, wysoki wskaźnik efektywności. Pompa cieplna gruntowa ma jednak dość wysokie wymagania co do własności pobieranej wody (twardość, zawartość manganu i żelaza), niemałe koszty wybudowania studni, pompa głębinowa wrażliwa na awarie, okres eksploatacji maksimum do 20 lat, poprowadzenie badań sprawności studni (dla głębszych niż 30 m, trzeba zdobyć zezwolenie wodno – prawne. Dodatkowo w przypadku, gdy woda głębinowa jest „bezwzględna chemicznie”, należy ubezpieczyć pompę w dobry układ filtrów (a to generuje kolejne koszty).

A może pompa z kolektorem lub sondą?

Pompa tego typu przeważnie jest zintegrowana z kolektorem gruntowym, przez który przepływa solanka. To właśnie on przejmuje ciepło z dolnego źródła termicznego. Solanka pochodzi z roztworu glikolu, nietwardniejącego w nawet wyraźnie niskich temperaturach. Ogólnie wykorzystuje się trzy rodzaje kolektora: kolektor płaski, spiralny bądź prostopadły (inaczej sonda głębinowa).

  • Kolektor płaski otrzymuje się z oddzielnych rurek polietylenowych, które montuje się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego wytrzymałość jest zależna od typu ziemi. Im bardziej wilgna oraz gliniasta, tym więcej dostarczy ciepła. Odmiennym źródłem grzewczym może być jezioro albo staw.
  • Kolektor spiralny pracuje na analogicznych zasadach. Poszczególne jego elementy mają formę krętych zwojów. Montuje się je w dołach o długości od 15 do 20 metrów.

Niewątpliwą zaletą kolektorów poziomych jest niewielki wydatek na inwestycję oraz łatwość wykonania. Wadami zaś: uniemożliwienie sadzania drzew ponad kolektorem, maskowania gleby nad nim np. asfaltem albo kostką brukową, ograniczenie czasu wegetacji roślin umieszczonych ponad nim, zajmowanie znacznej przestrzeni, wyższe koszty pompowania glikolu. Jeśli nie można zainstalować kolektora płaskiego, wtedy trzeba zastanowić się nad sondą głębinową. Jej elementy posiadają wygląd podłużnej litery „U” i mogą znajdować się od 30 do 150 metrów pod powierzchnią ziemi. Pozytywną stroną tego wyjścia jest niezależność od aury panującej na zewnątrz, wysoka skuteczność, niewysoki poziom deformacji terenu, niższe wydatki tłoczenia glikolu i opory hydrauliczne. Praktycznie w ogóle nie można obyć się bez specjalistycznego sprzętu oraz pozwoleń wodno – prawnych.

Co z sorpcyjnymi pompami ciepła?

Proces sorpcji to inaczej włączenie przez jedną ciecz odmiennej cieczy albo gazu. Kiedy nabywamy wodę mineralną z dwutlenkiem węgla, to po wyeliminowaniu zakrętki uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed wyeliminowaniem nakrętki z butelki był on w niej po prostu rozpuszczony. Jeżeli chodzi o pompy cieplne sorpcyjne, aktualne można trafić na dwa rodzaje – absorpcyjne oraz adsorpcyjne. Pierwsze stosują niskociśnieniową parę, która absorbowana jest przez, przykładowo wodę oraz podczas tego procederu wytworzone zostaje ciepło. Drugie są dzisiaj w fazie eksperymentów jeśli chodzi o wykorzystywanie ich do ocieplania domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Od dłuższego czasu wykorzystuje się je jako maszyny chłodnicze o nadzwyczajnie dużej mocy. Ażeby maszyny cieplne sorpcyjne działały, muszą zasadzać się na zespole próżniowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Pompy ciepła Toruń

Strona używa cookies
Ok