Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Implanty Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna oraz nie zniszczała zbyt szybko. Aby powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby nie dopuścić do osuwania się, ale także najlepszych materiałów do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych oraz jednocześnie niekosztownych materiałów, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, który okaże się tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie kształtu znacznie ułatwia rozłożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast całkowita dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdy było zbyt mało kostek. Koszt kostki brukowej także można dobrać do swojego portfela mając na uwadze obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, różnice temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też minusy. Podstawową niekorzyść ma wpływ warunków atmosferycznych. Z uwagi na opady lub przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, co sprawia, że traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być ułożony we właściwy sposób, co zwykle naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo lat. Dodatkowo dzięki zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową zaletę, w postaci braku zbierającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę ma tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd był trwały oraz żeby pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Powinno się unikać pozostawiania dużych dziur pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozłożyć je jeden przy drugim, a przerwy zalać piaskiem z domieszką cementu. Nieodpowiednio ułożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy stempli oraz form. Taką metodą da się osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które łatwo można dopasować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Podstawową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których liczy się lekkość mycia. Natomiast jeżeli skupiamy się na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Układanie kostki brukowej Toruń

Strona używa cookies
Ok