Okna pasywne
Wrzesień 15, 2020
System enova365 -wdrożenia
Wrzesień 15, 2020

Układanie kostki brukowej Toruń

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała i nie zepsuła się zbyt prędko. Żeby powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, aby uniknąć obniżania się, ale również najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, z uwagi na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z najbardziej popularnych i niekosztownych tworzyw, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie kształtu zdecydowanie ułatwia ułożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast szeroka dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, gdyby było zbyt mało kostek. Koszt kostki brukowej również można dopasować do swoich możliwości finansowych ze względu na obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, wahania temperatury i duży nacisk pojazdów, a także jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również minusy. Kluczową niekorzyść ma wpływ pogody. Z uwagi na opady i nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami i rosną, niekorzystnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może zabierać wiele czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być położony w prawidłowy sposób, co często wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkową korzyść, w postaci braku odkładającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że kluczową rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, aby podjazd był trwały i aby pełnił swoją rolę przez długi czas. Należy unikać zostawiania sporych przerw pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jak najbliżej jeden obok drugiego, a przerwy zasypać mieszanką cementu i piasku. Nieodpowiednio ułożony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy specjalnych stempli oraz form. Dzięki tej właściwości da się osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo można dopasować do designu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Kluczową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest łatwość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie spełni swojej roli w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Strona używa cookies
Ok