Tarcze diamentowe wiertła do gresu wiertła do asfaltu Gdańsk
Narzędzia diamentowe Midan
7 lutego, 2017
łańcuszki srebrne
Czy dewocjonalia to dobry prezent?
9 lutego, 2017

Zalety ocieplania pianką poliuretanową

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka otwartokomórkowa?

W branży budowlanej mamy szansę spotkać się z dwoma rodzajami pianki poliuretanowej: z zamkniętymi komórkami i otwartokomórkową. Piankę ze zwartymi komórkami o konsystencji niemal 40 kg/metr sześcienny korzysta się w szczególności do zabezpieczania przed niskimi temperaturami oraz izolowania pomieszczeń magazynowych, ocieplania pokryć dachowych i stropodachów, a także podczas robienia „zamrażarek”, a dosłownie komór chłodniczych do magazynowania owoców i warzyw. Piankę PUR o wyższej lepkości (60kg/metr sześcienny) wykorzystuje się do termoizolacji połaci dachowych, stropodachów, dachów płaskich, cokołów, podłóg (jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe) oraz do separowania obszarów, w których mamy do czynienia z poważniejszym naciskiem. Zaś piankę otwartokomórkową możemy zużytkować do ocieplenia poddaszy, pokryć, posadzek i ścian działowych wewnętrznych, hangarów bądź pomieszczeń przemysłowych.

Pianka z otwartych komórek jest ukształtowana z licznych „wylotów”, a w rezultacie ma możliwość „oddychać”, mianowicie wywoływać korzystną klimatyzację mieszkania i przekazywać zbyt dużą zawartość pary wodnej. Przeciwdziała występowaniu pleśni, z tej przyczyny doskonale nadaje się do wycieplania poddaszy. Ma nie tylko cechy izolujące, odprowadzające parę wodną oraz wyciszające. Jest szczególnie lekka, wcale nie obciąża mocno konstrukcji oraz montuje się ją przy wykorzystaniu hydrodynamicznego natrysku. Jest szansa wtedy ocieplić nią pokrycia dachowe w jakimkolwiek możliwym kształcie – chociażby te wyjątkowo wyszukane. Jakie posiada wady? Rzeczywiście żadnych, o ile ktoś jej nie użyje do izolacji piedestałów, do czego zdecydowanie się nie nadaje. Powinniśmy wspomnieć, że nie jest niewrażliwa na działanie ognia.

Pianka z zalepionymi komórkami zapewnia najwłaściwszą izolację oraz jest szczególnie odporna na czynniki zewnętrzne. Stosuje się ją zwłaszcza do zabezpieczania piedestałów, podłóg z nagrzewaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Ma najmniej 90% zamkniętych komórek, posiada olbrzymią gęstość, niedostrzegalną drożność oraz niesamowicie dużą odporność na ściskanie. Doskonale sprawdzi się do odgradzania konstelacji metalowych, rurociągów albo domów inwentarskich.

Którą piankę do ocieplenia dachu wybrać?

Wszystko jest uzależnione od tego, jaki składnik domku będziemy ocieplać. Pianka z otworkami wymaga nieco mniej materiału, natomiast co za tym idzie – jest wyjątkowo ekonomiczna. Przelicznik izolacji jest troszkę mniejszy, ale pomimo to zapewnia ciepło w mieszkaniu oraz jest odpowiednią granicą dla dźwięku. Jeśli planujemy ocieplić poddasze, wówczas możemy właśnie ją wybrać. Warto też wspomnieć, że musimy wtedy zadbać o wymuszony ruch powietrza, ażeby praktycznie w ogóle nie skraplała się para wodna i nie wytworzyła się pleśń. Mówiąc w skrócie powinniśmy kierować się regułą kompromisu między ceną, przestrzenią, gdzie pianka zostanie zastosowana oraz oporem cieplnym. Na poddaszu pianka poliuretanowa powinna posiadać przynajmniej 10 cm (zamkniętokomórkowa) czy 20 cm (otwartokomórkowa), aby pełniła swoje zadanie.

Zalety pianki otwartokomórkowej: bardzo efektywna izolacja w trakcie zimy, doskonałe ochładzanie w upalnych miesiącach, wyciszanie hałasów, „oddychanie” przeciwdziałające skupianiu się oparów bądź wilgoci, korzystna cena, ekonomiczność, efektywność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty oraz atesty.

Walory pianki zamkniętokomórkowej: niezmiernie cenna niewrażliwość na nieprzyjazne warunki atmosferyczne, nieistnienie mostków termicznych (nienaganna nieprzenikliwość), budulec odporny na działanie ognia, właściwie nie obciążający architektury, niski współczynnik przekazywania ciepła, efektywna termoizolacja, doskonała hydroizolacja.

Pianka poliuretanowa – sprawdzi się w pomieszczeniu gdzie pozostałe metody nie dadzą oczekiwanych efektów

Dachy, które posiadają wyszukane profile, bardzo ciężko jest izolować klasycznymi metodami. Prezentują się one z pewnością wspaniale, lecz dla brygady budowlanej stanowią olbrzymie wyzwanie. Jeśli planujemy izolację poddasza, trzeba w zastępstwie wełny mineralnej, zdecydować się oczywiście na piankę PUR (koniecznie otwartokomórkową). To wyjątkowo korzystna technologia ochraniania przed zimnem i izolowania przestrzeni o niesymetrycznych kształtach, a mianowicie z klinami w miejscach łączeń krokwi. Dach wypada zdecydowanie uprzednio zreperować, by uszczelnianie pianką posiadało jakiś sens. Piankę wolno aplikować bezpośrednio na elementy metaliczne bądź dachówkę. Część metalowa absolutnie nie może mieć korozji, zaś wszystkie dachówki muszą być pełne. Zrealizowanie izolacji pianką PUR jest dużo szybsze niżeli w przypadku odmiennych surowców, przykładowo wełny mineralnej. Wcale nie musimy obawiać się także ekspresowej degradacji, pylenia, rozprowadzania oparów i bardzo wolnego schnięcia. Mamy gwarancję, iż izolacja będzie dobra przez mnóstwo lat, zaś my zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Na co musimy spojrzeć? Dowolna firma, która przeprowadza uszczelnianie pianką poliuretanową musi w miejscu dokonywania usługi posiadać wszystkie konieczne papiery, m in. właściwe oznaczenie materiału czy kartę techniczną wyrobu. Pracownicy muszą mieć na sobie odzież ochronną chroniącą po pierwsze drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Poza tym muszą posiadać badania lekarskie (i badania pozwalające na aktywność na wysokości – jeśli jest to pożądane) i potwierdzenie po przebytym kursie z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Jeśli planujesz wiedzieć dużo więcej o piance poliuretanowej, kliknij w niniejszy odsyłacz – ocieplenie poddasza Włocławek

Strona używa cookies
Ok