Fumigacja palet - Fumigacja palet na eksport - Fumigacja palet drewnianych na eksport - Dezynsekcja palet - Fumigacja palet Warszawa - Fumigacja palet Gdynia
Na czym polega fumigacja palet i budynków mieszkalnych?
Marzec 14, 2017
Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Zwalczanie kun i innych szkodników
Marzec 14, 2017

Zwalczanie korników i innych szkodników

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, pomimo że stanowią fundamentalny czynnik łańcucha pokarmowego, bardzo niekorzystnie oddziałują na jakość lasów. Przeważnie przebywają na jednej powierzchni przez wiele lat. Jest to efekt cyklu rozrodczego insektów. Korniki składają jajka w drewnie. Larwy wyrastają, zaczynają dokarmiać się materią, po czym zaczynają się rozmnażać. I tak bez końca.

Dla ochrony drewnianych powierzchni najistotniejsza jest profilaktyka. Powlekanie drewnianych konstrukcji odpowiednimi impregnatami to podstawa. Wtedy redukujemy możliwości na rozwój ksylofagów w konkretnym materiale. W momencie w którym zaobserwujemy obecność szkodników w drewnie powinniśmy przedsięwziąć konkretne działania. Zwalczanie korników wymaga właściwej analizy, czasu i spożytkowania stosownych metod. Niezbędna jest zatem konsultacja fachowców w dziedzinie usuwania szkodników drewna. Na szczęście w naszym kraju jest kilka instytucji, które zasługują na wyróżnienie, m.in Corneco. Rozmawiając z założycielem tej profesjonalnej marki dowiedzieliśmy się kilku fascynujących rzeczy na temat szkodników drewna i technik ich zwalczania. Dzisiaj chcemy Wam je przedstawić.

Jakie gatunki szkodników drewna możemy spotkać w Polsce?

Wszelkie pasożyty drewna oznaczane są specjalistycznie ksylofagami. Z greki ksylon symbolizuje drewno, a phagein pochłaniać, zatem nie trudno jest rozpoznać znaczenie tego dość okazjonalnie widzianego sformułowania. Ksylofagi są to insekty w postaci dorosłej, lub larwy które żywią się drewnem. Rola ksylofagów w naturze jest dwuznaczna. Z jednej strony naruszają one strukturę lasów, ale z drugiej wytwarzają miejsce dla świeżych drzewostanów. Warto tu dostrzec, że korniki atakują chore i wiekowe drzewa. Są zatem szkodnikami drugorzędnymi, gdyż eliminują z biosfery to co i tak już jest skazane na zagładę. Tymczasem ze względu na wielkość ich działania robią więcej niekorzyści niż zysku. Ustalmy w tym momencie jakie szkodniki drewna możemy najczęściej spotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – wielkość ciała tego małego pasożyta mieści się w granicach 21 mm. Spuszczele regularnie żywią się drewnem miękkim, czyli drewnem drzew iglastych. Wybierają słoneczne pomieszczenia, więc bardzo często możemy je znaleźć na strychu lub na poddaszu budynku z drewna. Zostawiają za sobą okrągłe otwory.
  • Kołatek domowy – porównywalnie jak spuszczel uderza w drzewa iglaste, takie jak sosny, czy modrzewie. Rozciągłość ciała tego szkodnika wynosi od 2,5 do 4 mm. Ciężko go zauważyć gołym okiem. Pomimo niedużych wymiarów potrafi wywołać duże spustoszenie. Kołatek żyje często w miejscach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najpopularniejszy szkodnik o długości ciała mierzącej od 1 do 9 mm. Szturmuje chore drzewostany. Z uwagi na liczebność batalia z kornikiem jest niezwykle trudna. Najczęściej żeruje on na danej części drzewa. Atakuje również konstrukcje budowlane. Występuje na całym globie.

Zwalczanie szkodników drewna

Najoporniejszym nieprzyjacielem jest niewątpliwie kornik. Prędkość rozmnażania i ilość powoduje, że tępienie tego szkodnika nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Niemniej używanie odpowiednich środków chemicznych i prawidłowych metod usprawnia batalię z tym owadem.

Strategie zwalczania szkodników w drewnie są różne. Od termicznych po chemiczne. Wdrażane są ze względu na konstrukcję materiału, na rodzaj szkodnika i efektywność oddziaływania. Dalej opiszemy Wam głównie wprowadzane procedury likwidowania pasożytów:

  • metoda mechaniczna – wykorzystywana jest w drewnianych konstrukcjach budowlanych. Polega na obcięciu najmocniej skażonych elementów drewna. Metodę fizyczną zazwyczaj łączy się z chemicznym usuwaniem szkodników. Kombinacja tych dwóch zabiegów całkowicie likwiduje pasożyty.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, spryskaniu, lub iniekcji ciśnieniowej budynku drewnianego fachowymi preparatami chemicznymi, oznaczanymi fumigantami. Jest to najbardziej rozwinięta technika zwalczania pasożytów drewna. Fumigacja wymaga okrycia budynku, lub określonego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – zwana także jako dezynsekcja z użyciem fal mikrofalowych. Wykorzystywane w tej technice urządzenie transmituje fale elektromagnetyczne, które uruchamiają cząsteczki wody w drewnie. Drewno rozpala się do temperatury 56 stopni co doprowadza do śmierci szkodników mieszkających w elemencie drewnianym. Ta procedura jest najbezpieczniejsza dla ludzi i stworzeń i najsprawniejsza pod względem usuwania insektów.

Podczas konwersacji z reprezentantem firmy Corneco dowiedzieliśmy się jak niezwykle dokuczliwe mogą być pasożyty w drewnie i jak mamy możliwość się przed nimi zabezpieczyć. Zostały nam opowiedziane sprawy Klientów, których obiekty były w tragicznym stanie przed dezynsekcją, a po przypominały nowe. Ucząc się na tych przykładach mamy możliwość Wam zakomunikować, że podstawową rzeczą o jaką należy zadbać jest właściwa impregnacja drewna. Sprzedawane na rynku preparaty efektywnie konserwują drewno nie tylko przed insektami, ale także przed destrukcyjnym oddziaływaniem słońca i wilgoci. Jest jeszcze inna sprawa – obserwacja. Przy pierwszych sygnałach żeru pasożytów dobrze jest błyskawicznie umówić się z placówką zwalczającą szkodniki w celu zdiagnozowania gatunku szkodnika i wielkości szkód.

Zwalczanie szkodników drewna nie musi być trudne. Kliknij na stronę www.szkodnikidrewna.com i dowiedz się więcej o dostępnych metodach likwidacji korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok