Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Zwalczanie kun i innych szkodników
Marzec 14, 2017
Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców
Kierowca ambulansu – uprawnienia, kursy, zagrożenia
Marzec 15, 2017

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie szkodniki w drewnie możemy głównie napotkać w Polsce? Otóż żyją następujące osobniki: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – owady które odpowiadają za przynoszenie znacznych zniszczeń w drewnie. Te insekty możemy spotkać na każdej szerokości geograficznej. Mnożą się w błyskawicznym tempie. Egzystują w strukturach leśnych oraz w domkach z drewna. Według leśników wyznaczają jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla życia drzew. Pomimo, że ich praca robi środowisko dla świeżych drzewostanów, to niemniej umiejscawia się te pasożyty bardziej w roli szkodników, niż sprzymierzeńców.

Musimy przyznać, ze walka z szkodnikami w drewnie nie jest równa. Dzisiaj wynaleziona technika pozwala na całkowite wypędzenie korników z określonego regionu. One z kolei mogą się przed nami bronić jedynie prędkością reprodukcji. Za jednym razem samica kornika rodzi nawet do 80 młodych. Zważając na to, że dojrzewanie świeżego pokolenia trwa dwa miesiące, a pań w jednym gnieździe jest niezwykle dużo, masowość miłosnych zalotów korników jest ogromna. Co istotne, korniki najczęściej zasiedlają jedno drzewo i nie ruszają się z bez wyraźnego powodu. Żywią się nim aż do punktu w którym nic pożytecznego dla nich się tam nie znajdzie.

Teraz skoncentrujemy się wyłącznie na korniku drukarzu – przewidywalnie najgorszych szkodnikiem rodzimych lasów i najistotniejszym wrogiem domów z drewna. Powiemy ci jak wygląda kornik i w jaki sposób się rozmnaża. Zapoznasz się również z podstawowymi sposobami przeciwdziałania i zwalczania korników.

Kornik – klika niezbędnych informacji

Kornik drukarz szturmuje lasy iglaste. Wielkość jego ciała mierzy prawie 5 mm. Nie jest zatem monstrualnym insektem, jednak jego aktywność prowadzi do dużych spustoszeń w drewnie. Korniki wybierają jedynie chore drzewa. Pod tym względem są, jeśli można tak stwierdzić, bardzo humanitarne. Dojrzałe osobniki cechują się brunatną barwą z rdzawym owłosieniem. Młode natomiast są żółte. Korpus kornika ma cylindryczny kształt, a grzbiet uwieńczony jest czterema szpicami.

Bardzo interesujący jest sposób rozmnażania się kornika drukarza. Rójka, czyli taki okres godowy, rozpoczyna się z pierwszymi, letnimi dniami. Samiec przygotowuje komory godowe do których wzywa 2- 3 samice. Zapłodniona samica formuje korytarze macierzyste, w których gromadzi do nawet 80 młodych. Małe korniki zaraz po urodzeniu dostępują do wygryzania nowych partii drewna. Po 8 tygodniach są one gotowe do reprodukcji. Krąg ten powtarza się kilkanaście razy, aż do odejścia letnich dni. Korniki dożywają wieku 3 lat.

Profilaktyka, czyli co zrobić by nie dopuścić do rozwoju kornika?

Jak informuje stare polskie przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamysł tego sformułowania możemy niewątpliwie przełożyć do korników. Co powinno się więc uczynić, aby ustrzec się przed napadem korników? Jeżeli chodzi o drewniane konstrukcje, przede wszystkim powinno się budować je zgodnie z normami. Zastosowanie stosownych technik zabezpieczy wytrzymałość drewna. Przez to korniki nie będą na nim żerować, gdyż uznają je „za zdrowe”. Po drugie, istotnym punktem profilaktyki jest impregnacja. Obłożenie drewna impregnatem (zabieg ten dobrze jest wprowadzać co kilka lat) wystarczy, by odwieść korniki. Na rynku oferowane są różne środki, które można podzielić na solne i oleiste. Wybierając odpowiedni środek, kieruj się głównie gatunkiem drewna i indywidualnymi wymaganiami. Pogadaj także z ekspertem, który pokaże Ci co będzie dla Ciebie najefektywniejsze.

Dezynsekcja mikrofalami – nie ma skuteczniejszej metody do walki z kornikami

Eksperci podtrzymują, że dezynsekcja mikrofalami jest najlepszą metodą usuwania korników. Jakie atuty możemy jeszcze przytoczyć? Z pewnością bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Procedura ta nie szkodzi zdrowiu i nie jest toksyczna. Następna sprawa to brak destrukcyjnego oddziaływania na wybrany materiał. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda cieplna usuwania korników nie wywiera wpływu na wartość drewna, porównując z innymi rozwiązaniami.

Na czym polega dezynsekcja mikrofalami? Najprościej mówiąc polega na rozgrzaniu materiału. Profesjonalna aparatura wysyła mikrofale, które wchodzą w głąb struktury. Wytwarzają one tarcie, którego rezultatem jest ogrzanie drewna do temperatury 55 stopni. W takich warunkach zachodzi denaturacja białka w organizmach korników, doprowadzająca do ich szybkiej śmierci. Dezynsekcja cieplnazabija korniki kompletnie. Inne proponowane technologie to dezynsekcja gazowa i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najgroźniejsze pasożyty drewna. Ich działalność jest w stanie oddziaływać na obniżenie wytrzymałości drewnianej konstrukcji budynku, co dla człowieka kształtuje bardzo istotny problem. W przyrodzie również nie są mile widziane. W ciągu ostatniego roku sporo opowiada się o ogromnym ataku kornika na drzewa wzrastające w Puszczy Białowieskiej. Wedle aktualnych statystyk już 4 tys. z 52 tys. ha drzewostanów na tym obszarze jest obumarłych. Zwalczanie kornika w tym uroczym miejscu to prawdziwe wyzwanie.

Znajdź więcej informacji o dezynsekcji mikrofalami i odkryj inne usługi firmy Corneco. Wejdź na stronę klikając w tym miejscu: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok