Dj na imprezy klubowe dj na eventy dj Łódź
Dj na eventach klubowych
22 grudnia, 2016
chicago pneumatic
Jak działają narzędzia pneumatyczne?
28 grudnia, 2016

Ciekawe projekty ogrodów

Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń
Gdy wychodzisz przed swój dom wciąż oglądasz nieładną, beznadziejną i zniechęcającą przestrzeń? Twoi bliscy niechętnie wpadają do Ciebie w ciepłych miesiącach? Nadeszła pora, by to zmienić! Jeżeli masz przed własnym domkiem niezużytą połać, która optycznie zdążyła szybko się upodobnić do amerykańskich slumsów, wówczas powinieneś zaangażować renomowanego projektanta ogrodów. Musi być to bezwarunkowo ktoś, kto ma świetne wyczucie stylu i kompetencje w robieniu takich rzeczy. Na stronach internetowych masz szansę odszukać dużo kuszących koncepcji na wspaniały oraz zachwycający ogród, m in. po australijsku, z użyciem skrzynek wykonanych z drewna bądź palet. Jeżeli zatem marzysz o tym, ażeby powierzchnia wokoło Twojego domu nabrała klimatu i przyciągała zazdrosny wzrok przyjaciół, jak najszybciej zorientuj się w temacie kompozycji ogrodów.

Jakie elementy musi posiadać projekt ogrodu?

Wykreowanie oryginalnego oraz efektownego ogrodu składa się z kilku obowiązkowych etapów. Na wstępie musi zostać przygotowany projekt spożytkowania wskazanego miejsca. Chodzi tutaj przede wszystkim o ilustracyjne jego oddanie, które mieści w sobie granice rejonu, zaznaczenia informacyjne lub obszary wód. Potem przygotowuje się specyfikację zdjęciową miejsca, w którym ma powstać ogród i terenów przy nim się znajdujących. „Wypożyczona” firma ogrodnicza tworzy na tejże podstawie indywidualny schemat techniczny, jego wizualizację oraz ogólny kosztorys.

Które składowe powinny być widoczne w schemacie technicznym ogrodu?

 • Florę, która zostanie użyta w skwerze z ujęciem dokładnych gatunków i kolorem kwiatów
 • Wariant nawierzchni, przykładowo kamień ogrodowy
 • Niedużą architekturę, mianowicie wszelkie meble ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Źródła wody
 • Zarys gniazd oraz przebiegu instalacji elektrycznej
 • Rodzaje oświetlenia, w tym ilość lamp
 • Kolejne drobiazgi, które będzie można obejrzeć na projekcie ogrodu
 • Prawdopodobny koszt ogrodu

Ogród klasyczny czy nowatorski?

Do dzisiaj najbardziej popularne to skwery francuskie, japońskie, oraz zen. Każdy spośród nich ukazuje całkiem odmienną fantazję oraz styl. Przykładowo ogrody angielskie zorientowane są na autentyczność oraz niezależność, francuskie – na stałe, harmonijne wzory i ścieżki przebiegające przez środek skweru, a japońskie – mają odtwarzać naturę, zaś nie ją ujarzmiać. Współcześnie projektuje się je z nastawieniem na pragnienia konsumenta, czyli to jakie on ma koncepcje na zagospodarowanie własnej przyległej działki.

Przykładowe odmiany ogrodów

 • Ogrody współczesne – posiadające, m in. płaszczyznę do odpoczynku i wykonywania ćwiczeń fizycznych
 • Ogrody dla rodzin – zaadaptowane zarówno do wymogów rodziców, jak i najmłodszych. Rozplanowane z zawarciem miejsc na spokój, grę czy biesiadowanie
 • Ogrody naturalne – takie, w których jest możliwość przeżyć bliskość natury (np. ukryć się w chłodzie drzew)
 • Ogrody mieszczańskie – nastawione przede wszystkim na ergonomię i mające przyjemną przestrzeń wypoczynku
 • Ostatnimi czasy wyjątkowo popularne stały się też ogrody skandynawskie, industrialne, eklektyczne czy prowansalskie.

Perfekcyjne światło ogrodowe – jakie zainstalować?

Powabem zaprojektowanego ogrodu można upajać się nie tylko w czasie dnia, ale również nocą. Wystarczy, że wyposażymy go w prawidłowe oświetlenie. Znakomitym pomysłem są ruchome lampy, które można umieścić w jakimkolwiek miejscu. Wszystkie dróżki, schody, pomosty – czyli najbardziej odwiedzane rejony – powinny posiadać trwałe podświetlenie, np. punktowe. Okolicę odpoczynku można zaopatrzyć w indywidualną silną lampę z żyrandolem. Jeżeli w pobliżu w ogóle nie ma jakichkolwiek źródeł prądu, można z dobrym skutkiem wykorzystywać oświetlenie słoneczne. W trakcie dnia skumulują one energię pobieraną ze słońca, zaś wieczorem będzie można cieszyć się fajnymi wynikami dekoracyjnymi. Trafnym pomysłem jest ulokowanie tzw. sensorów zmroku, które będą włączały oświetlenie w wybranym momencie albo lamp-automatów z receptorem ruchu (włączające się tylko wtedy, gdy w otoczeniu pojawi się człowiek lub zwierzę).

Podsumowując:

W trakcie przygotowywania ogrodów nadzwyczaj ważne jest wkomponowanie wybranych składników, choćby tych najpospolitszych. Dlaczego? Od nich zależy bowiem to, jakie wytworzy na Tobie wrażenie. Strefa frontowa, huśtawka, „pływalnia”, wszelkie ścieżki, światło i osłona muszą ze sobą harmonizować. Jeżeli nie potrafisz przełożyć własnych planów na rzeczywistość, skorzystaj z usług projektanta zieleńców. Przypuszczalnie w tym, czego Ty niestety nie możesz do końca uszczegółowić, on błyskawicznie się odnajdzie i podpowie Ci optymalne rozwiązania. Pamiętaj, że prócz wymienionych wcześniej elementów, trzeba omówić z nim też asortyment mebli do ogrodu, przyborów ogrodowych (m in. akcesoriów piknikowych) i wszystkich mniejszych ozdób. Właściwie nie warto planować ogrodu we własnym zakresie, szczególnie, gdy nie wiemy co i jak się robi. O wielu kwestiach można po prostu zapomnieć. Sadzenie drzew tylko iluzorycznie jest krótkie, proste oraz przyjemne. W efekcie możesz pozostać z rozkopaną posesją, która będzie wyglądać gorzej niż przed zapoczątkowaniem czynności. Osoba odpowiadające za plan zieleńca bierze pod uwagę wszelkie czynniki, jakie będą wpływały na jego wzrost. Może zabrzmi to trywialnie, zwłaszcza te pogodowe.

Strona używa cookies
Ok