Nogi drewniane balustrady i poręcze drewniane Tralki drewniane
Ciekawe pomysły ozdabiania mieszkań – nogi drewniane, tralki, nakładki, poręcze
Marzec 25, 2017
adwokat toruń prawnik toruń
Kancelaria notarialna – kiedy potrzebujemy porady adwokata?
Marzec 30, 2017

Ciekawe wykończenie domu – drewniane balustrady

Nogi drewniane balustrady i poręcze drewniane Tralki drewniane
W pomieszczeniach, w których znajdują się obniżenia, muszą zdecydowanie być zbudowane balustrady o prawidłowej wysokości. Jest to taki motyw domu, jaki ma zapewnić asekurację wszystkim lokatorom – zwłaszcza małym dzieciom i osobom starszym. Współcześnie istnieje tyle typów barier, że naprawdę jest w czym wybierać. Możemy wyliczyć tutaj choćby balustrady ażurowe i kompletne. Pierwsze pomiędzy „palikami” posiadają moduły uzupełniające półprzeźroczyste, np. wytworzone ze szkła. Balustrady kompletne stosuje się we wnętrzu budynków publicznych oraz są skonstruowane najczęściej z niesamowicie mocnego materiału, m in. cementu. Można je niewątpliwie zamontować w mieszkaniu dwupoziomowym bądź domu jednorodzinnym, aby urozmaicić charakter wnętrza pomysłową konstrukcją.

Wybrać balustradę ażurową czy pełną?

Nade wszystko musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy schodki razem z z barierą będą częścią wyróżniającą się w domu, czy będą spełniały wyłącznie funkcję użyteczną (oraz mają podporządkować się innym elementom otoczenia)? Trzeba zadecydować, jakie przedmioty będą pasować, jak ma wyglądać cała konstrukcja oraz ile pieniędzy jesteśmy w stanie poświęcić na jej wybudowanie. Generalnie rzecz ujmując chodzi o to, aby dobrać wszystkie fragmenty do stylu wnętrza oraz przykładowo kunsztownie zdobionych nóg drewnianych w starodawnych meblach, drewnianych nasad na podłokietniki lub wycinanych poręczy.

Bariera może być zainstalowana jedynie po jednej stronie schodów, w przypadku kiedy po drugiej tkwi ściana. Może być także niezależnym fragmentem w pomieszczeniu – jeśli konstrukcje ulokujemy po obydwu krawędziach. Jeśli jesteśmy w momencie aprobaty projektu mieszkania, jesteśmy zobowiązani uwzględnić też stopnie z barierkami. Architekt, który potwierdza, że są nieprzydatne, z całą pewnością nie jest zawodowcem. Szczególnie, jeśli utrzymuje, że będziemy mieli dużo niezależnej przestrzeni i wspomniane ograniczenia absolutnie nie są nieodzowne. Korzystniej zainwestować w coś, co potrafi osłaniać przed upadkiem, a często utratą życia.

Kiedy przymocować balustrady?

Możemy to uczynić w trakcie budowy schodów – w obszarach, w jakich mają znajdować się tralki są umieszczane specjalne pręty (później są zabierane). Inną propozycją jest skonstruowanie balustrady po wymurowaniu schodów. W opisanym przypadku należy wywiercić delikatnie wyloty oraz przyłączyć konstrukcję. Doskonałym pomysłem jest budowanie bariery na skrajach schodów, przez co powierzchnia do chodzenia mówiąc w skrócie nie zmniejsza się aż tak mocno. W niektórych mieszkaniach mamy możliwość spostrzec także odmienne rozwiązanie. W przypadku kiedy zainstalowanie bariery jest niewykonalne ze względu na obszar, wówczas stawia się pionowe przegrody. To one oddzielają przestrzeń otwartą od stopni i gwarantują domownikom bezpieczeństwo.

Każda balustrada bez względu na wzór musi koniecznie udźwignąć dorosłego domownika, jaki z rozmachu na nią wpada. Chodzi o to, aby podtrzymała jego ciężar oraz nie była dodatkowym czynnikiem prowadzącym do wypadku. Kolejną sprawą jest zagwarantowanie bezpieczeństwa najmłodszym dzieciom, które w czasie zabawy będą chciały wciskać głowę pomiędzy drążki. Odstęp tralek nie może być więc mniejszy niżeli 12 cm. W innym przypadku musimy przygotować się na zabieranie szczebli oraz zapełnienie balustrady czymkolwiek innym. Prócz tego barierki muszą być odizolowane od ściany na przynajmniej 5 cm, a więc w takim dystansie, by można było spokojnie chwycić się poręczy. Elementy całe ze szkła bezwzględnie muszą posiadać podwyższone parametry. W przypadku zbicia malutkie elementy nie mogą ranić.

Główne elementy balustrady

Tralki – to po prostu proste drążki które są wstawiane w podłożu. Do nich dokłada się poręcz oraz „dopełnienie”. Dużo producentów dodatków do mebli jest w stanie zrobić tralki standardowe, tralki skręcone albo tralki luksusowo rzeźbione. Powinny dobrze wkomponowywać się w otoczenie. Drążki drewniane są uzyskiwane z najlepszej odmiany drewna, przykładowo bukowego. Oprócz wnętrz mamy możliwość je montować na loggiach. Przeważnie są najefektowniejszym fragmentem balustrady, jeżeli wytworzy je fachowy rzemieślnik.

Poręcze – inaczej mówiąc pochwyty, więc te elementy balustrady, za jakie najzwyczajniej w świecie łapiemy idąc po stopniach. Przebiegają wzdłuż stopni oraz dają mocne podparcie. Muszą być przystosowane do charakteru balustrady, absolutnie nie może ślizgać się po nich ręka oraz muszą mieć odpowiednią szerokość.

Uzupełnienie balustrady – więc część balustrady, która zajmuje miejsce pomiędzy tralkami. Zazwyczaj instaluje się tu części mające powstrzymać upadek. Mogą być zrobione z gęsto przytwierdzonych tralek, dekorowanych drążków drewnianych, szkła w metalicznych obramowaniach czy z metalu o niestandardowym profilu.

Drewno pasuje do każdego wnętrza

Przeważająca część kontrahentów zazwyczaj kupuje balustrady z drewna, bo sprawdzają się w każdym mieszkaniu niezależnie od aranżacji. Można wybrać klasyczne, surowe tralki albo kunsztownie ozdabiane. To samo odnosi się do pochwytów. Drewno jest surowcem łatwym w obróbce, nie wychładza dłoni i mamy szansę je zaimpregnować (lub pomalować na wybrany kolor). Dobrze jest zainstalować poręcz z takiego samego drewna, z którego są stworzone schody (bowiem w innym przypadku nie będzie prezentowało się to stylowo). Dobrze jest również wspomnieć, że drewniane fragmenty nadają wnętrzom wzniosłości, z tego względu są dobre wyłącznie do dużych pomieszczeń.

Jeżeli chcesz wiedzieć dużo więcej kliknij w link – Nogi drewniane producent

Strona używa cookies
Ok