Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta Toruń – Inwentaryzacja budynku i przyłączy
Sierpień 8, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
Sierpień 15, 2019

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Zanim ogród będzie pięknym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez obecność wspaniałych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o podstawy i zacząć projekt ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani za mało? Nim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Trzeba zebrać wszelkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice oraz co już się na niej znajduje. Taka wiedza pomoże sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych działań nad ogrodem, należ też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy powinien być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy potrzebne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też troski o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które złaczą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ilością dróżek, ale również, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by otrzymać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się portale internetowe, dobre książki albo wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy ogrodowe

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To zadaniem projektanta jest odpowiednio dopasować je do idei klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie wielkości osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się też na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów projektowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

 

Strona używa cookies
Ok