Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki gotówkowe
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat rozwodowy
2 września, 2020

Księgowość wielu osobom kojarzy się z męczącym wypełnianiem wielkich ksiąg, z osobą w binoklach zgiętą nad dziwnym liczydłem oraz niezrozumiałymi wyliczeniami i niezbyt dobrym wynagrodzeniem Bez wątpienia ten charakterystyczny obrazek pasuje trochę do sceny z filmu, aniżeli do sytuacji autentycznej. W zasadzie księgowa ma dostęp do specjalnych programów komputerowych, własnoręcznie wcale nie przygotowuje żadnych druków i stąd nie zarabia malutko (najczęściej jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym wydziałem w każdym przedsiębiorstwie, chociażby w takiej sytuacji, gdy jest prowadzona na odległość i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wydzielonym pomieszczeniu. Do jej zasadniczych obowiązków kwalifikuje się: opracowywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, analizowanie informacji, wpisywanie danych do systemu księgowego, wyliczanie zobowiązań przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, np. GUS.

Każda księgowa ma możliwość równocześnie z nabywaniem zdolności wnioskować o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Bez wątpienia najatrakcyjniejszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która sprawdza ruch środków finansowych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się kwestiami oficjalnymi, zarządza asystentami i zabiega o rozrost własnego resortu.

Każda księgowa ma możliwość także założyć własną działalność gospodarczą, a więc prowadzić indywidualne biuro rachunkowe i indywidualnie obsługiwać Kontrahentów. W tym miejscu jednak pożądana jest akceptacja Ministra Finansów – należy udokumentować doświadczenie w zawodzie i pozytywnie zdać test (od razu po ukończeniu odpowiednich studiów). Aby dostać pracę jako księgowa, absolutnie nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Opracowywanie księgowości nie jest takie łatwe. Należy bezwarunkowo znać konkretne imperatywy, równocześnie z tymi, jakie na dniach się zmieniły. Księgowa powinna mieć więc wszechstronną wiedzę, bo to ona odpowiada za pieniądze firmy. W takim przypadku nieodzowne jest skończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse czy rachunkowość (specjalności na niektórych uczelniach mogą się nieco od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi w tym miejscu o posiadanie stopnia magistra, lecz o dostateczną wiedzę. Natomiast tej wcale nie można zyskać na innych specjalnościach. W dalszej kolejności księgowa powinna zyskać certyfikat księgowego, jeśli ma zamiar, np. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają szansę wnioskować osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji wyuczonych, powinna mieć jednocześnie zdolności „naturalne”, np. staranność i wytrwałość w wypełnianiu wszelkich obowiązków. Malutki mankament w obliczeniach niekiedy może mieć tragiczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z pomocy kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (gdzie stykamy się ze sporym ruchem środków finansowych), ale też mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa powinna zaproponować każdemu Klientowi doradztwo z działu prowadzenia księgi dochodów i odpływów (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, tworzenia pitów, jak również układania sprawozdań, np. dla urzędu skarbowego. Trzeba wspomnieć, iż powinnością osoby funkcjonującej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy i szlifowanie predyspozycji. Mówiąc inaczej, stopnia magistra jest tylko bazą do wykonywania tego zajęcia, a doświadczenie tym, czym można zjednać sporą liczbę Kontrahentów.

W ostatnim czasie niezwykle modna stała się „księgowość online” czy pomoc „mobilnego biura rachunkowego”. W takiej sytuacji Klienci w sumie nie muszą wychodzić z domu czy firmy, ażeby ich potrzeby zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się we wcześniej obranym miejscu i zabiera wszelkie materiały na potrzeby zestawień. Niekiedy może też pobyć w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam na miejscu zająć się daną sprawą.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Niezależna firma jest doskonałym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, jakie od wielu lat działają w tej specjalizacji i stąd nie chcą obecnie zatrudniać się u kogoś. Założenie biura rachunkowego wiąże się jednakże z paroma warunkami, np. dużymi wkładami finansowymi. Koszt założenia odrębnego biura rachunkowego jest uzależniony najbardziej od miejsca, w jakim miałoby ono działać. W centrum metropolii wypożyczenie lokum na biuro będzie sporo droższe aniżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, iż większość dokumentów można komfortowo załatwić przez Internet. Stąd mobilne biuro księgowe jest rzeczywiście znakomitym pomysłem, zwłaszcza, jeżeli świeżo zaczynamy przygodę z własną firmą. Na potrzeby otwarcia przedsiębiorstwa rachunkowego konieczne są: zarejestrowanie własnej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC na kwotę minimum 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie wolno narzucać Interesantom przypadkowym odpłatności, np. takich, które przyuważymy w taryfikatorach innych firm. Taryfikator jest uwarunkowany wieloma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, umiejscowieniem biura i charakterem obsługi. Opracowywanie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Najczęściej przygotowuje się podział na ilość papierów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij w odnośnik w tym miejscu

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Strona używa cookies
Ok