prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko
Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty
Kwiecień 14, 2017
tanie banery drukowanie banerów banery Łomża
Reklama wielkoformatowa wciąż wpływa na odbiorców
Kwiecień 15, 2017

Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Czy warto zostać księgową?

Księgowość sporej liczbie osób wiąże się z mozolnym wypisywaniem opasłych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła nachyloną nad kalkulatorem oraz trudnymi obliczeniami oraz niezbyt dobrym wynagrodzeniem Niewątpliwie ten charakterystyczny obrazek pasuje trochę do kadru z filmu, niżeli do sytuacji faktycznej. Na dobrą sprawę księgowa ma dostęp do specjalnych programów informatycznych, odręcznie wcale nie przygotowuje dodatkowych rachunków i bynajmniej nie zarabia malutko (zwłaszcza jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym działem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wtedy, gdy jest prowadzona zdalnie oraz w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyodrębnionym pomieszczeniu. Do jej kluczowych obowiązków trzeba zaliczyć: wykonywanie rozliczeń okresowych, zbieranie faktur, przechowywanie faktur, interpretowanie statystyk, notowanie danych do systemu rachunkowego, obliczanie należności przede wszystkim dla wielorakich instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Każda księgowa może jednocześnie z pozyskiwaniem wiedzy i doświadczenia wnioskować o lepszą posadę w przedsiębiorstwie. Z pewnością najciekawszą posadą jest posada głównej księgowej, która weryfikuje ruch zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Dodatkowo zajmuje się sprawami administracyjnymi, zawiaduje pomocnikami i ma zawsze na oku rozwój swego wydziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję ponadto utworzyć własną działalność gospodarczą, czyli utrzymywać indywidualne biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Interesantów. Tu jednakże konieczna jest aprobata Ministra Finansów – trzeba udowodnić zdobytą wiedzę w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (po skończeniu wybranych studiów). Ażeby otrzymać zatrudnienie jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Sporządzanie księgowości bynajmniej nie jest takie banalne. Należy bezwarunkowo opanować wszystkie paragrafy, równocześnie z tymi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi posiadać w takiej sytuacji obszerną wiedzę, gdyż to na jej barkach leży odpowiedzialność za zasoby finansowe przedsiębiorstwa. W takim przypadku nieodzowne jest zakończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalizacje na wybranych uniwersytetach potrafią się troszkę od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi tu o przedstawienie tytułu magistra, ale o wystarczającą wiedzę. A takiej w sumie nie można zyskać na innych specjalnościach. Potem księgowa jest zobowiązana zdobyć certyfikat księgowego, jeżeli ma zamiar, np. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają szansę wnioskować osoby mające wiedzę i umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji nabytych, musi mieć też kompetencje „wrodzone”, m. in. perfekcję oraz wytrwałość w spełnianiu jakichkolwiek zadań. Malutki błąd w księgach czasem może mieć tragiczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z obsługi fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore przedsiębiorstwa (gdzie stykamy się z ogromnym ruchem pieniędzy), ale również mniejsze oraz Klienci indywidualni. Księgowa powinna zaproponować każdemu Odbiorcy usługi z działu prowadzenia księgi wpływów oraz odpływów (KPIR), sporządzania pełnej i częściowej rachunkowości, kadr i płac, przygotowywania deklaracji podatkowych, jak i projektowania podsumowań, m. in. dla ZUS. Należałoby mieć na uwadze, że zobowiązaniem osoby zarabiającej w księgowości jest uzupełnianie wiedzy i ćwiczenie umiejętności. Słowem, stopnia magistra jest dopiero koniecznym warunkiem do wykonywania tego fachu, natomiast doświadczenie tym, czym można zjednać sporą liczbę Kontrahentów.

Ostatnimi czasy wyjątkowo popularna stała się „księgowość online” czy pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takim przypadku Kontrahenci wcale nie muszą opuszczać domu lub instytucji, żeby ich sprawy zostały pomyślnie załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz zabiera wszystkie papiery do zestawień. Czasami może też posiedzieć w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam bezzwłocznie dokonać rozliczeń.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest interesującym wyjściem głównie dla księgowych, jakie od paru lat realizują się w tej specjalizacji oraz stąd nie zamierzają obecnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Otwarcie biura księgowego jest powiązane jednak z wieloma postulatami, m.in. sporymi wydatkami środków finansowych. Koszt założenia oddzielnego przedsiębiorstwa księgowego zależy głównie od rejonu, w którym miałoby być ono położone. W centrum metropolii wynajęcie lokalu będzie dużo kosztowniejsze aniżeli na przedmieściach. Warto wiedzieć, iż przeważającą część dokumentów można bez problemu załatwić online. Zatem mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest jak najbardziej optymalnym wyjściem, zwłaszcza, jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby uruchomienia biura księgowego nieodzowne są: zarejestrowanie odrębnej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC w wysokości minimum 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie możemy dyktować Interesantom przypadkowym opłat, m. in. takich, które odnajdziemy w taryfikatorach konkurencyjnych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: pozycją firmy, umiejscowieniem biura oraz poziomem usług. Prowadzenie pełnej rachunkowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Naturalnie przygotowuje się podział na ilość papierów.

Jeśli zamierzasz wiedzieć dużo więcej, wejdź w link tutaj – Księgowość

Strona używa cookies
Ok