Okna pasywne Toruń
17 września, 2020
Optymalizacja witryn internetowych na WordPress
17 września, 2020

E-sklep zaprojektowany przez WordPress

WordPress, jako w tej chwili jedna z najbardziej znanych oraz często wybieranych platform do tworzenia stron internetowych ma również dodatkową zaletę. Najciekawsze dodatki dołączane są we wtyczkach, a za sprawą wtyczki WooCommerce to także dobre narzędzie do zbudowania własnego e-sklepu. Dzięki temu, że WordPress funkcjonuje poprzez własny CMS, tj. system zarządzania treścią, jest przyjazny we współpracy dla użytkowników oraz umożliwia budowanie stron i sklepów internetowych bez konieczności posiadania rozwiniętej wiedzy programistycznej.

WooCommerce jest absolutnie zintegrowaną z WordPressem wtyczką, która przemienia stronę na WordPressie w profesjonalny sklep internetowy. Jej obsługa, szczególnie że jest dostępna w polskiej wersji językowej, jest właściwie prosta oraz gwarantuje sporo opcji. Za jej pomocą można wstawiać produkty, ich opisy oraz szczegółowe dane, zdjęcia, ceny, a nawet stan magazynowy. Z kolei osoby korzystające ze e-sklepu zyskują funkcję koszyka oraz w łatwy oraz bezproblemowy sposób kupić oferowane produkty.

Dlaczego warto stworzyć e-sklep za pomocą WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce została opracowana dla użytkowników WordPressa, dlatego jest dopasowana do jego funkcjonalności, a jej procedura dodawania jest bardzo prosta. Co więcej duża liczba motywów oraz szablonów jest w pełni zgodnych z WooCommerce, dlatego oprawa graficzna, układ czy działanie sklepu internetowego na WordPressie jest nietrudne do poprzawiania. Wystarczy podstawowy zakres wyobraźni i wiedzy, aby przygotować e-sklep dopasowany do potrzeb, a do tego estetyczny oraz przyjazny dla klientów.

Co tak samo istotne, tworząc sklep internetowy poprzez WordPress i WooCommerce zyskuje się całkowitą kontrolę nad sklepem. To wyróżnia WooCommerce w porównaniu do e-sklepów abonamentowych, to łatwe  zmiany funkcjonalności i wyglądu sklepu, dzięki wsparciu specjalistów. Sklepy internetowe na WordPressie są tak często tworzone, że w razie problemu można nie tylko sięgnąć po pomoc profesjonalnych firm, ale także szukać wśród grup, na forach czy blogach pomocy znawców oraz osób, jakie uprzednio poradziły sobie z takim problemem.

Plusem WooCommerce jest także to, że zawiera szeroki zakres zaawansowanych dodatków. Powodzenie sklepów internetowych na WordPressie przekłada się na to, że developerzy ciągle przygotowują osobne wtyczki i dodatki do WooCommerce. To oznacza, że kiedy sklep potrzebuje jakiejś funkcjonalności, z reguły wystarczy sprawdzić gotowe dodatki oraz bardzo prawdopodobne jest to, że niezbędne do pracy dopasowane rozszerzenie istnieje od dawna. Poza tym WooCommerce systematycznie eliminuje konflikty między dodatkami oraz szablonami w trakcie aktualizacji.

Uruchomienie e-sklepu poprzez WooCommerce

Podłączenie WooCommerce do WordPressa jest całkowicie łatwe. Wystarczy w dziale wtyczek wyszukać WooCommerce. Po aplikacji wtyczki, w panelu administracyjnym pokazują się dodatkowe funkcje, dzięki którym możliwe jest uzupełnianie produktów, zarządzanie zamówieniami czy płatnościami oraz przechowywanie informacji o klientach. Poza tym dostępne są również raporty, statystyki oraz analizy sprzedaży.

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie opcje WooCommerce są całkowicie bezpłatne. Choć darmowa wersja oferuje naprawdę sporo, niektóre przydatne w sklepie internetowym funkcje mogą łączyć się z kosztem. Dla przykładu płatne rozszerzenia dotyczą możliwości płatności online, integracji z kurierami, sklepami portali społecznościowych (np. na Facebooku), Allegro, czy rozbudowanych funkcji promocji lub opinii. Większość płatnych funkcji zawiera darmową wersję, jednak może okazać się, że do najlepszego działania e-sklepu na WordPressie najlepsza okaże się wtyczka płatna.

Bezpieczeństwo i wsparcie e-sklepu na WordPressie

Bezpieczeństwo e-sklepu to istotna kwestia. Sam WordPress oraz WooCommerce są bezustannie ulepszane przez autorów, ze względu na co są uznawane za bezpieczne. Problemem mogą stać się jednak dodatkowe wtyczki, jakie nie w każdym przypadku są całkowicie dostosowane, dlatego mogą w pewnym stopniu stanowić dojście do witryny. Z tej przyczyny, lepiej instalować ograniczoną ilość rozszerzeń, głównie tych szczególnie koniecznych do stworzenia sklepu. Aby zapewnić bezpieczeństwo e-sklepu stworzonym przez WooCommerce i WordPress warto na bieżąco aktualizować wotywy i wtyczki. Aktualizacje przeważnie nastawione są na wyeliminowanie błędów i luk. Poza tym dostęp do konta administracyjnego oraz serwera FTP powinien posiadać przede wszystkim właściciel e-sklepu oraz np. osoby wsparcia technicznego. Ponadto hasła dostępu powinny być zawsze wyjątkowo skomplikowane, aby gwarantowały większe bezpieczeństwo e-sklepu.

Należy także postawić na solidny hosting z tworzeniem kopii danych oraz pomoc ekspertów. Wsparcie techniczne może być nieoceniona, jeśli pokaże się kłopot, z którym ciężko będzie wygrać samemu. Obok współpracy z profesjonalną firmą, która zajmuje się pomocą techniczną do WordPressa, sporo rozwiązań problemów znajduje się na blogach internetowych lub na grupach. Niekiedy wystarczy zadać pytanie oraz poczekać na odpowiedź. Jeżeli jednak kłopot wymaga szybkiej naprawy, lepiej zwrócić się po pomoc ekspertów.

Sklep internetowyBlackSoft sklepy internetowe

Strona używa cookies
Ok