E-sklep zaprojektowany przez WordPress
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość elektroniczna
21 września, 2020

Optymalizacja witryn internetowych na WordPress

WordPress zapewnia sporo możliwości jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych, ich budowania i prowadzenia. Dzięki możliwościom WordPressa powstają strony, które można w prosty sposób rozwijać także z uwagi na pozycjonowanie. Żeby optymalizacja strony internetowej na WordPressie miała sens, warto sięgnąć po narzędzia i wtyczki stworzone do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem niezwykle korzystnym do optymalizacji stron internetowych jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie głównie analizuje czas, jakiego wymaga przeglądarka, by w zupełności wyświetlić stronę . Na podstawie danych Google wystawia ocenę w skali od 0 do 100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak niska ocena punktowa może wywołać jej obniżenie. To co ważne w tym narzędziu, to pełna analiza elementów, które wpływają na taki albo inny wynik. Dzięki temu wiadomo, które elementy potrzebują zmian. Między innymi należy pomniejszać rozmiary grafik, eliminować zasoby blokujące renderowanie, wyrzucać nieużywane kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Szczególnie rozwiniętym narzędziem optymalizacji stron internetowych na WordPress jest również narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone w przeglądarce. Działa w podobny sposób do Page Speed Insight, ale jest trochę bardziej rozszerzone, z uwagi na dostępność 5 kategorii. Pierwszą jest performance, czyli wydajność strony. Określa stronę z uwagi na jej działanie. Analizuje między innymi czas wyświetlenia strony, wykrywa nieużywane kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy niezbędne do naprawy, by zwiększyć wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym dziale ważna jest wygoda użytkownika. Oceniane są np. opisy alternatywne, przystępność języka i wyraźna struktura.

Kolejny parametr – best practices – ocenia funkcjonalność strony internetowej pod względem zachowań użytkowników. Dla przykładu sprawdza możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, kwestie techniczne jak poprawne rozmiary pokazywanych grafik czy dobre użycie kodów HTML. Google Lighthouse sprawdza stronę także pod kierunkiem SEO. Weryfikuje między innymi zastosowanie opisów meta i atrybutu alt dołączanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli PWA (Progressive Web App) została stworzona, by oceniać, czy witryna zawiera funkcję aplikacji offline i czy poprawnie działa w wersji mobilnej. Tak szczegółowy audyt pokazuje niedociągnięcia, które trzeba zmienić dla jak najlepszej optymalizacji strony internetowej na WordPressie.

Test My Site with Google

Test My Site w odróżnieniu od Page Speed oraz Lighthouse koncentruje się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Najważniejszej weryfikacji podlega czas wyświetlenia strony oraz metoda wyświetlania jej na komórkach. Test My Site tworzy ścisły raport wskazujący elementy, które trzeba naprawić. Między innymi zwraca uwagę na zasoby blokujące renderowanie, wydajność JavaScript, a także sugeruje wyrzucenie niepotrzebnych narzędzi. Test My Site pokazuje także ulepszenia, które pomogą dostosować witrynę do wymagań użytkownika, np. działanie witryny offline dostępnej z każdego urządzenia. Test My Site with Google pokazuje także usprawnienia odnoszące się do takich działań, jak bezproblemowa metoda logowania, rejestracji oraz płatności. Google oferuje szeroki zakres narzędzi pokazujących najważniejsze usprawnienia dodatnio wpływające na optymalizację strony internetowej.

Wtyczki do optymalizacji stron internetowych na WordPressie

Oprócz narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji stron internetowych na Wordpresie można wykorzystać także stworzone w tym kierunku wtyczki. Korzystając z WordPressa otrzymuje się dostęp do darmowych i płatnych wtyczek, które posiadają sporo istotnych dodatków, wzbogacających strony internetowe. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają na celu dodawanie usprawnień, które wpływają na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja z zakresu kodów CSS oraz HTML. Poprzez tę wtyczkę usuwane są nieużywane znaki w kodzie HTML. Za jej pomocą możliwa jest także optymalizacja obrazów i czcionek. Poza tym wtyczka Autoptimize przekłada skrypty do stopki, dzięki czemu pomniejsza czas wyświetlania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, która ocenia strony, podstrony, wpisy itp. z uwagi na poprawność elementów SEO np. słów kluczowych, opisów alt, meta danych oraz parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest edycja tych poszczególnych elementów, a dodatkowo wtyczka pokazuje dobrze przygotowane elementy oraz takie, które trzeba poprawić w treści, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty optymalizacji strony internetowej na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas wyświetlania strony. Za pomocą dodawanych reguł usprawnia wydajność strony dzięki czemu wyświetla się ona znacznie szybciej. Zarządza budowaniem cache (pamięci podręcznej), jej czyszczeniem oraz na kompresję kodów np. HTML oraz CSS. W ten sposób przeglądarka zapisuje pliki statyczne w czasie pierwszego włączenia strony, a przy kolejnych wejściach wyświetla ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron

Strona używa cookies
Ok