Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Czy warto inwestować w kurs
Marzec 25, 2019
Kurs angielskiego Toruń - szkoła językowa
Kursy języka angielskiego Toruń
Maj 31, 2019

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, łączącej ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to także leczenia przewlekłych stanów zapalnych i usuwania zębów , redukcji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem jedynie w obrębie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy może być skutkiem wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęstszych problemów, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może także nastąpić w skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może też polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy kończą wzrost, lecz nie wyrzynają się nad błonę śluzową albo rosną wewnątrz kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypchać sąsiednie zęby w inne, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel wytworzy się niedostępnym położeniu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości twarzy

Do złamań może dojść na skutek wypadku, mocnego uderzenia albo urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W skomplikowanych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W punkcie złamania zwykle umiejcawiane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im właściwego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych zwłaszcza w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych jamy ustnej. Są to także zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie na skutek obecności ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Zwalcza się przeważnie powody dolegliwości. Usuwany jest tylko zmieniony część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem w trakcie zabiegu. Po zlikwidowaniu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj dotyczy kłów. Kiedy ząb, na etapie rozwoju miał niewiele miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w zębach są rezultatem rozmaitych powodów. Zazwyczaj jest to brak troski o higienę jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia ubytków bębowych, poprzez wszczepienie implantów zębów. Mają one dużo zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, aby naprawić estetykę jamy ustnej. Wykonywane są też przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu zlikwidowanie wszelkiego rodzaju zgrubień, fałdek i nierówności, żeby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale także lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w placówkach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Strona używa cookies
Ok