Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy Grudziądz
2 września, 2020
Kubek termiczny contigo - Kubek termiczny na prezent najlepszy kubek do pracy
Termokubek Contigo dla każdego
3 września, 2020

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia chronicznych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg stomatolog, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, jednak to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą jedynie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

KTO TO JEST CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych problemów, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może również nastąpić w skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również poprawić estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy kończą wzrost, jednak nie wyrzynają się nad błonę śluzową lub kształcą się wewnątrz kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też wypierać sąsiednie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel wyrośnie niedostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości żuchwy

Do złamań może dojść na skutek wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W cięższych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zwykle umieszczane są odpowiednie szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość nadawania im dopasowanego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie na skutek obecności ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Likwiduje się głównie powody dolegliwości. Wyrywany jest tylko zepsuty część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po wyjęciu zakażonej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Najczęściej dotyczy kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie wzrostu miał zbyt mało miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po określeniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty

Braki w uzębieniu są wynikiem rozmaitych powodów. Najczęściej jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość wypełnienia ubytków , poprzez wszczepienie implantów zębów. Taki zabieg ma wiele zalet, na przykład zapewnia absolutną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, aby polepszyć estetykę jamy ustnej. Odbywają się też przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu usunięcie wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, żeby jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz również lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w miejscach, mających zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Strona używa cookies
Ok