Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też złe doświadczenia na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który niedelikatnie wpychał duże paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu dziecku takich przeżyć i pokazać mu, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba odpowiednio wybrać dentystę, który nie odstraszy, a zabawi malucha. Jakie warunki powinien spełniać najlepszy dentysta dla najmłodszego pacjenta?

  1. Wizyty adaptacyjne

Dentyści podają, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który tak często przeraża dorosłych, z pewnością może być źródłem stresu dla malucha. Jeżeli więc masz w planach umówić swoje dziecko do dentysty, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi adresowane dla dzieci. Mnóstwo gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci oferuje wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To powolne oswajanie się malucha z gabinetem dentystycznym. Kluczową sprawą jest dobra zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg dentystyczny na zabawce. Niesamowicie ważny jest również udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Młody pacjent wyczuwa emocje rodziców, dlatego niezwykle istotna jest też swobodna rozmowa z dentystą i komunikowanie maluszkowi podstawowych reguł pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Przyjazne fotele w kształcie zwierząt, misie i lalki, puzzle  w poczekalni, monitor z bajkami rozpraszające uwagę małego pacjenta, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to jedynie niepotrzebne detale, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Kolorowo urządzony gabinet lekarski powoduje, że mały pacjent czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dla niego nowe. Dzięki temu nie wpada w panikę i łatwiej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić niezbędne zabiegi.

  1. Najlepsze znieczulenia dla młodych pacjentów

Zdarzają się osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, skoro i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Nieleczone mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie zębów mlecznych prowadzi natomiast do wad zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie kontrolować stan uzębienia dziecka i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego prawie każdy z nas, wzdrygając się, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Szczęśliwie współczesna medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla maluchów ale także innowacyjnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest spokojne a nawet trochę oszołomione. W tym miejscu warto podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale też niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną techniką jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? To całkowicie bezpieczna, acz innowacyjna metoda znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza małego pacjenta w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i często polecany przez lekarzy głównie dlatego, że nie ma potrzeby użycia igieł, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W większości gabinetów stomatologicznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także możliwość założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to jedynie mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w wymarzonym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Przy wyborze gabinetu dla swojego dziecka powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Powinien on być nie tylko starannie wyszkolony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie dentysta ma wymagane podejście do dzieci.

Podczas wizyty dentysta powinien też wyjaśnić maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo opowie i zaprezentuje naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- jak i jak często je szorować i dlaczego jest to takie ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić smakową pastą do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to całkowicie przyjemna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Dentysta Grudziądz

Strona używa cookies
Ok