DENTYSTA TORUN Gabinet stomatologiczny leczenie kanalowe
Szukamy dobrego dentysty, na co zwrócić uwagę
23 stycznia, 2019
Szkoła pływania niemowląt Toruń - Logafit kursy pływania dla małych dzieci
Nauka pływania dla dzieci
14 lutego, 2019

Leczenie kanałowe czy może być bezbolesne

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Wielu z nas choć raz w życiu, czekając pod drzwiami gabinetu stomatologicznego, słyszał okrzyki cierpienia. Niewykluczone, że zdarzyło ci się też bohatersko poprosić o zabieg bez znieczulenia, co finalnie skończyło się nieznośnym bólem i strachem przed dentystą. Natomiast inna część osób wręcz do przesady boi się nie tyle borowania, co igły. Wyniki ankiet pokazują, że 39% Polaków boi się zapisać do dentysty. Nie dziwi nas zatem fakt, że 99% Polaków ma próchnicę. Zaniedbane zęby mogą skończyć się bardzo dużymi powikłaniami dla ogólnego stanu organizmu, dlatego współczesna stomatologia wychodzi naprzeciw wszystkim lękom swoich pacjentów i proponuje coraz to nowsze metody znieczuleń.

Dla tych, co boją się strzykawek…

Wszyscy mamy jakieś lęki. Niektórzy źle czują się w ciemnych pomieszczeniach, inni przesadnie boją się węży, natomiast są i tacy, którzy odczuwają strach na widok strzykawek. Jest to strach zupełnie normalny i nie powinniśmy się go wstydzić. Wielu z nas nie wie o możliwościach współczesnej medycyny i wciąż żyje w świecie, kiedy dentysta był w stanie wyrywać nam ząb „na żywo”, ponieważ „skończyły się limity znieczuleń”. Jeżeli panika przed najmniejszym nawet bólem jest dla ciebie nie do przeskoczenia, warto rozważyć zastosowanie nowoczesnych sposobów znieczulania. Poniżej opisujemy najciekawsze z nich:

-„magiczna różdżka”- jest to elektroniczna metoda zwalczania bólu. Przyrząd ten przypomina kształtem różdżkę lub długopis, dlatego często nazywa się je z po niemiecku „Wand” albo po prostu „magiczna różdżka”. Najczęściej tę technologię wykorzystuje się w gabinetach stomatologicznych dla najmłodszych, ponieważ środek znieczulający jest dawkowany przez urządzenie, które nie powoduje gwałtownego zaaplikowania leku w dziąsło. Nie wyczujemy też żadnej strzykawki. Dodatkowym plusem tej technologii jest również brak skutków ubocznych- dziąsła i język pozostają sprawne, więc możemy po takim znieczuleniu swobodnie mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym często wywołuje nieprzyjemne wrażenia a nawet ataki paniki.

-gaz rozweselający- Zastosowanie podtlenku azotu wymieszanego z tlenem, jest bardzo korzystnym i popularnym sposobem znieczulania. Gaz rozweselający relaksuje, odpręża i nieznacznie oszałamia, dzięki czemu jest nam zdecydowanie łatwiej oddać się „pod skalpel” dentysty, zamiast odruchowo uciekać głową. Ta technika walki z bólem jest też bardzo często wykorzystywana podczas wizyt dla dzieci. Jej niezaprzeczalne zalety, to brak konieczności stosowania strzykawek. Gaz nie powoduje też drętwienia w jamie ustnej. Maski, przez które podaje się podtlenek azotu najczęściej pachną owocami, co jest miłym zaskoczeniem dla pacjenta. Bywa, że pacjenci są w tym stopniu odprężeni, że zasypiają na krześle dentystycznym i drzemkę kończą dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na nasze specjalne życzenie dentysta może także zastosować specjalny plaster, żel lub spray. Preparat ten po przyłożeniu go do dziąseł znieczuli miejscowo wybrany fragment i łatwiej będzie nam przyjąć środek podawany za pomocą igły.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Rozwój stomatologii obfituje w coraz więcej metod niekonwencjonalnych. Istnieje coraz więcej ośrodków dentystycznych, które proponują uśmierzanie bólu za pomocą specjalnych metod, na przykład utrzymanych w konwencji hipnozy. Te metody w Polsce pozostają nadal w sferze ciekawostek, chociaż są również skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na tworzeniu odpowiednio zaprogramowanych programów, które emitują uspokajające melodie i fale dźwiękowe o różnym natężeniu. Tak nasz organizm jest wprowadzany w cudowny stan uspokojenia, co pozwala nam się uspokoić w trakcie zabiegu i bez paniki oddać w ręce dentysty. W niektórych gabinetach pacjent podczas zabiegu otrzymuje także gogle Virtual Reality. Dzięki nim może „odlecieć” do innego wymiaru, obserwując piękne, realistyczne krajobrazy i słuchać tematycznej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- jest to narzędzie podobne do „magicznej różdżki”. Ma ono upraszczać podawanie środka znieczulającego do dziąsła i minimalizować uczucie „rozpychania” dziąsła przez wtłaczany weń płyn. Strzykawka bezigłowa ma wygląd małych rozmiarów pistoletu. Gadżet ten stopniowo aplikuje nam lek, dzięki czemu nie jest to aż tak niekomfortowe jak normalna igła.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Perspektywa korzystania z zabiegów u stomatologa bez możliwości znieczulenia, może być bardzo stresująca. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze warto zastosować znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, nie ma sensu się więc bezsensownie katować. Są jednak okoliczności, kiedy należy lekarza uświadomić, że podanie zwyczajnego środka znieczulającego nie jest możliwe. Za najczęstsze przeciwwskazanie do zastosowania znieczulenia podawana jest ciąża. Specjalistyczne analizy wykazały, że znieczulenie miejscowe nie oddziałuje negatywnie na rozwój dziecka, zatem bez wahania możesz iść na wizytę do stomatologa, jeśli jesteś w ciąży. Warto jednak powiadomić o tym fakcie dentystę, który ewentualnie zastosuje delikatniejszy preparat, albo zmniejszy połowicznie jego dozę. Bardzo poważnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia u dentysty jest stosowanie leków, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wliczamy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. krótko przed wizytą u lekarza zażywałeś aspirynę, koniecznie poinformuj o tym lekarza. Dentysta powinien też wiedzieć, jeśli masz dotkliwe uczulenia na określone produkty lub leki.

Leczenie kanałowe Toruń

Strona używa cookies
Ok