Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna pasywne Toruń
Wrzesień 1, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Meblowanie mieszkania -meble klasyczne
Wrzesień 1, 2020

Brak zęba równa się z potrzebą jego odbudowy, by nie dopuszczać do kolejnych problemów. Oboczne zęby i zęby naprzeciwko potrzebują wsparcia, inaczej one także mogą zacząć się chwiać,  a w rezultacie wypadać. Z uwagi na to powinno się szybko wypełnić lukę. Jednym z przeważnie używanych w gabinetach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą wciąż znajdować się zęby, jakie staną się oparciem dla mostu. Ten typ wypełnienia protetycznego może więc zostać używany jeśli przerwa pojawiła się pomiędzy zębami sąsiadującymi. Wielkim atutem tego wyjścia jest to, że da się ta metodą zastąpić do nawet 3 zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, dlatego są znacznie bardziej komfortowe od ruchomych protez. Choć wielu pacjentów boi się drobinek pokarmów przenikających pod most, dentyści przekonują – nie trzeba się martwić, bo właściwie dobrany most do tego nie dopuszcza i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto przemyśleć założenie mostu protetycznego, bo jest to komfortowe oraz estetyczne uzupełnienie.

Rodzaje i budowa mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się bardzo prostą budową. Stworzono go z 2 filarów, jakie zakłada się na sąsiadujących z luką zębach i z przęsła, jakie zastępuje utracony ząb. Są 2 rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej znany zakłada się na odpowiednio spreparowane sąsiednie zęby, ewentualnie zdarza się także tak, że zamiast zębów filarami są implanty zębowe. Taki typ mostu jest niezwykle trwały oraz używany w większości gabinetów dentystycznych. Są również miejsca, gdzie koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Ta metoda jest niezbyt często stosowana, bo jest mniej trwała i da się nią uzupełnić zaledwie pojedynczy ząb.

Z reguły mosty protetyczne od dentysty przygotowywane są z kilku odrębnych materiałów. Najbardziej estetyczne są pełnoceramiczne mosty, gdzie tak samo most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Równie często zakładane są mosty porcelanowe na metalowej podbudowie – zazwyczaj ze stali, a w niektórych przypadkach na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe oraz mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (materiału, z którego robione są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Przygotowanie mostu protetycznego polecane przed dentystów jest szczególnie tym pacjentom, którzy chcą trwale uzupełnić lukę po usunięciu zęba lub zębów, ale nie chcą przeznaczyć kosztów na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, żeby wyeliminować powstałą przerwę oraz zatrzymać wzmagające się przemieszczanie się zębów sąsiednich i wstrzymać zanik kości w miejscu braku zęba. Utrata kości to istotna sprawa, ponieważ oddziałuje nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale także prezencję twarzy, jaka może z tego powodu wyglądać staro. Wypełnienie braku zęba u stomatologa sprawia, że odzyskujemy odpowiedni rozkład sił w czasie żucia i właściwe funkcje oraz budowę zgryzu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko tworzenia się chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na zalegające w luce pozostałości jedzenia. Głównym dla pacjentów aspektem wykonania mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, który powinno się spełnić, żeby dentysta mógł wstawić most protetyczny jest odpowiednia ilość i jakość filarów do podtrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, żeby obciążenie nie doprowadziło do ich wczesnego zniszczenia.

Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego leczenia stomatologicznego jest pełna diagnoza oraz badania, jakie pomogą stomatologowi stwierdzić, czy wykonanie mostu protetycznego jest możliwe, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Jeżeli dentysta nie dostrzeże żadnych ograniczeń, będzie mógł przejść do pracy. Gdy zgodnie z planem filarami mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, należy je przyszykować. Zgodnie z tym dentysta musi trochę je oszlifować, żeby później możliwe było indywidualne dobranie mostu. Mimo strachu wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, bo mieści się w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie narusza zębów, a przeprowadzający go dentysta zawsze wie, jakie części zęba może poddać szlifowaniu. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny przy oparciu mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby będą już gotowe, następnym krokiem zakładania mostu protetycznego jest zebranie specjalnych wycisków. Zgodnie z nimi, dentysta protetyk zaprojektuje doskonale dopasowany most. Na ten czas, kiedy w pracowni protetycznej powstaje indywidualny most protetyczny, dentysta aplikuje most tymczasowy, którego zadaniem jest ochrona przygotowanych zębów. Gdy finalnie most zostanie przygotowany, dentysta dopasowuje go do jamy ustnej, a następnie aplikuje na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz estetyka. Dzięki nim możemy odbudować parę zębów na raz oraz odzyskujemy funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu i całkowity komfort.

Most pełnoceramiczny

Strona używa cookies
Ok