Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do domu – Montaż i serwis
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020

Prześwietlenie RTG zębów u dentysty

Radiologia w gabinecie stomatologicznym służy tak naprawdę właściwej diagnozie przypadku. Dentyści wykonują RTG, by mogli uzyskać potrzebne dane co do położenia oraz kondycji zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj pozwala to na przybliżenie dolegliwości, niedostępnych dla oka, w trakcie zwyczajnego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to rentgenowskie prześwietlenia zębów. Zazwyczaj takie prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe obejmuje obraz 2-3 zębów. Wartością tego zdjęcia jest to, że drobiazgowo pokazuje poszczególne zęby, a to upraszcza stomatologowi diagnozę. Natomiast zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne uwidacznia komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne wskazuje rozmieszczenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, co daje obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa przeprowadza się dla różnych specjalizacji w dentystyce. Przeważnie, fachowego wykorzystania RTG, stomatolog potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyce oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Rentgen zębów przydaje się rozpoznawaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian przy kościach – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie włączają się także jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają uprzedniego rozpoznania położenia zębów. Za pomocą tego stomatolog ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk ocenia, jak dużą lukę wynikającą z utraty zęba albo zębów, należy wypełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, dentysta też wysyła go na podjęcie badań radiologicznych. RTG zębów ukazuje  ewentualne powikłania lub błędy – np. wskaże narzędzie, jeżeli utkwiło ono w kanale zęba, a także jest koniecznym krokiem w diagnostyce nowotworów.

Zazwyczaj dentysta zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po ukończeniu leczenia, by ocenić jego rezultat.

Jak wygląda wykonanie RTG zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie często w gabinetach stomatologicznych przeprowadza się badania radiologiczne na miejscu od razu podczas wizyty. To spore ułatwienie dla pacjentów, ponieważ mogą uniknąć rejestrowania się na dodatkową wizytę, ani specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Wbrew obawom zrobienie zdjęcia RTG zębów nie boli oraz nie oczekuje od pacjenta specjalnych przygotowań. To nie problem, by tak jak zazwyczaj zjeść śniadanie, napić się oraz wziąć swoje lekarstwa.

Obowiązującym przygotowaniem przed badaniem RTG zębów jest zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów z obszaru szyi i twarzy. Zatem na RTG u stomatologa należy przyjść bez biżuterii i spinek, a tuż przed badaniem należy zdjąć protezy, okulary oraz aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u stomatologa zajmuje tylko kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologicznej, zwykle jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto wspomnieć, że dentysta, który wykonuje RTG omawia z pacjentem szczegóły oraz informuje go o wszystkich etapach przeprowadzanego badania.

Zdjęcia rentgenowskie wywołują obawy, z powodu promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, szkodzi organizmowi, jednak nie ma powodów do obaw, ponieważ podczas wykonywania prześwietlenia RTG zębów u stomatologa, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Organizm pochłania znikomą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ubiera specjalny fartuch ochronny. Nie powinno się jednak zapisywać się na RTG bardzo często, maksymalne co pół roku, dlatego warto pamiętać, kiedy wykonywało się je ostatnio. Zdjęć RTG muszą unikać ciężarne kobiety, bez względu, czy mają być przeprowadzone dla stomatologa czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, aby ciężarna odpuściła badania.

Zalety radiologii cyfrowej u dentysty.

Z uwagi na to, że RTG zębów da się zrobić w gabinecie stomatologicznym w cyfrowo, dobrze wspomnieć plusy takiego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika rentgena pełniła klisza, która zwykle wymagała sporo miejsca oraz mogła łatwo ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego RTG w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, ponieważ pliki można przechowywać w komputerze. To szczególna zaleta, ponieważ pozwala ona na podawanie obrazu prześwietlenia RTG w wybrane miejsce, bez potrzeby noszenia całkowitej dokumentacji radiologicznej. Stomatolog może spojrzeć na nie oraz swobodnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest zdecydowanie trwalsze, bo trudno je uszkodzić.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest dokładne i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok