Zwalczanie korników mikrofalami - Dezynsekcja mikrofalami - Usuwanie korników z drewna - Metody zwalczania korników
Korniki – zapobieganie i zwalczanie
Marzec 14, 2017
Medycyna estetyczna redukcja tkanki tłuszczowej usuwanie cellulitu regeneracja skóry
Profesjonalne zabiegi usuwające miejscową tkankę tłuszczową
Marzec 16, 2017

Kierowca ambulansu – uprawnienia, kursy, zagrożenia

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Na czym polega zawód kierowcy karetki?

Nie istnieje chyba osoba, która nie widziałaby karetki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko w wyniku hałasu, jaki wywołuje na jezdni, lecz także ze względu na powagę sytuacji. Karetka na sygnale symbolizuje albowiem jedno: w środku jest ktoś wymagający niezwłocznie pomocy, bowiem w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie lub życie. Ratownicy medyczni – rzeczywiście – są niezbędni, jednakże kierowca karetki też pełni istotną rolę. Co konkretnie robi? To znaczy: czym dokładnie zajmuje się osoba, która zasiada za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

W zasadzie jego zadaniem jest przemieszczanie schorowanych osób, które wymagają szybkiej pomocy albo terapii, do szpitala albo innej placówki medycznej. Dostarcza również przedmioty lecznicze, które potrzebują specjalnych warunków transportu. Kierowca karetki odbiera zawiadomienia od pracowników dyspozytorni. To oni informują go, w jakie miejsce musi obowiązkowo się pilnie udać, ile pacjentów wymaga pomocy itp. Jeżeli prowadzi sam i natrafi na wypadek, jest upoważniony udzielić rannym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także ratownikom umieszczać pacjentów w karetce (przy pomocy noszy).

Jakie obowiązki ciążą na kierowcy karetki?

Oczywiście prócz zapewnienia pomocy osobie poszkodowanej, domaga się od kierowcy pogotowia, żeby unikał gwałtownych manewrów na jezdni. Podstawowym obowiązkiem jest nieszkodzenie choremu, który jest zawożony do placówki służby zdrowia. Kierowca kierujący karetką jest zobowiązany do utrzymania jej w idealnym stanie technicznym, w porządku i w gotowości do pospiesznego wyjazdu do chorego. Zawsze musi obowiązkowo podtrzymywać łączność ze stacją medyczną. Kiedy jedzie już ambulansem, musi odpowiednio wcześnie oznajmić pozostałym kierowcom, że jedzie z nagłym przypadkiem. Chodzi tutaj o sygnały akustyczne oraz wzrokowe. Każdy kierowca sanitarki musi wcześniej ukończyć specjalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, żeby móc w ogóle zacząć pracę w tym zawodzie. Takie kursy są planowane poprzez ośrodki doskonalenia kierowców. Trzeba posiadać prawo jazdy z odpowiedniej kategorii, skończone 21 lat, zaświadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się sprawnością w prowadzeniu auta, a także mieć przydatne dyspozycje mentalne.

Czy warto być kierowcą karetki?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy po tymże zawodzie. Trzeba na początku upewnić się, że posiadamy dostateczną świadomość wymogów w jakich się go wykonuje. Kierowca ambulansu styka się z chorymi zakaźnie, więc nadwątlić się może również jego zdrowie. Prócz tego jest narażony na intensywny stres w trakcie prowadzenia pojazdu. Istnieje poważne ryzyko, że spowoduje wypadek wyjeżdżając z rannym z ogromną prędkością. Oprócz tego kierowcy wspierają przy przenoszeniu chorych do szpitala bądź pokrewnych placówek. Może to doprowadzać do obrażeń dłoni, ramion lub kręgosłupa. Co ważne – zatrudnienie wcale nie odbywa się w uregulowanych godzinach. Tutaj raczej przyjdzie zmierzyć się z trybem 12-godzinnym. Następnym centrum stresu są nieprzyjemne sytuacje życiowe chorych, z jakimi kierowcy pogotowia mają kontakt systematycznie.

Zazwyczaj mocno oddziałuje to na negatywne samopoczucie, jest motywem melancholii lub co najmniej obniżonego nastroju. Z całą pewnością dobrze jest zrobić kurs na kierowcę karetki wówczas, gdy mamy gwarancję, że interesuje nas jedynie ten fach oraz jesteśmy odporni emocjonalnie.

Na jakie niedogodności są narażeni kierowcy ambulansów?

Przeważnie na nadmierny hałas (syreny alarmowe), styczność z izotopami radioaktywnymi (istnieje opcja napromieniowania), wypadki (przykładowo prowadzenie ambulansu z wielką prędkością, przemierzanie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), dokuczliwe skutki oddziaływania preparatów sterylizujących, drobnoustroje chorobotwórcze (które mogą znajdować się, np. we krwi), nadmierny wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję w czasie prowadzenia samochodu, przenoszenia rannych. Niezmiernie ważnym (i również pejoratywnym) czynnikiem jest kontakt z umierającymi osobami albo zmarłymi, co wzmaga wyraźnie stan napięcia emocjonalnego. Kierowca karetki może również ulec odrębnym urazom, przykładowo tym, które sprowokują sami chorzy. Dzieje się tak w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O czym trzeba pamiętać?

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy sanitarki mieści się w granicach 3.000 zł brutto oraz jest zależne od przeróżnych czynników, np. lat pracy, możliwości materialnych szpitala bądź regionu. Pracodawca zwraca szczególną uwagę na kwalifikacje oraz umiejętności, jakie zatrudniony mógł wypracować wcześniej na analogicznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką mamy możliwość uzyskać wyłącznie na dodatkowym kursie, zaś pracodawcy patrzą na nie łaskawym okiem. Przeważnie do realizowania owego zawodu jest wskazane średnie wykształcenie oraz dodatnio ocenione psychotesty. Każde zlecenie kierowcy karetki jest pracą indywidualną, innymi słowy, że wyłącznie osoba prowadząca taki pojazd jest za niego całkowicie odpowiedzialna. Planujesz wiedzieć więcej o kursach dla kierowców ambulansów? Kliknij tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Strona używa cookies
Ok