Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Urodziny dla dzieci – scenariusze zabaw i pomysły na organizację
10 maja, 2012

Bezpieczeństwo w komunikacji samochodowej zależy głównie od stylu jazdy kierowców. Niezwykle często gorączkowe i nieprzemyślane zachowania na jezdni są przyczyną kolizji i narażają innych na niebezpieczeństwo. Najpoważniejszym wrogiem uczestników ruchu drogowego jest brak umiejętności przewidywania zagrożeń. Kierowcy dość często zbyt wysoko oceniają możliwości swoich pojazdów i jeżdżą na granicy ryzyka. Zachowania takie jak wyprzedzanie w zakazanym miejscu czy wyprzedzanie pod górkę to codzienność na naszych ulicach, która niestety przyczynia się do tragedii. Dziś najpoważniejszym wyzwaniem szkół jazdy i placówek organizujących kursy jazdy defensywnej jest kształtowanie świadomości młodych kierowców w przedmiocie przewidywania zagrożeń drogowych i manewrów innych użytkowników ruchu. Szerzenie idei jazdy bezpiecznej to konieczność w czasach gdy niebezpieczeństw na drogach jest co raz więcej. Pokażemy Tobie zatem jak prowadzić samochód bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie zagrażać sobie, ani innym.

Dobra kondycja samochodu to połowa sukcesu

Zawsze przed, długodystansową trasą sprawdź czy Twój samochód funkcjonuje poprawnie. Zdarza się, że powodem kolizji są kwestie wynikające z źle funkcjonujących części samochodów. Bardzo niebezpieczna jest usterka samochodu na ruchliwej ulicy, gdy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Niektórym sytuacjom możemy jednak zapobiec, poprzez wykonanie profilaktycznych czynności. Rozpocznij od sprawdzenia ciśnienia opon i oceny ich stanu. Wysokiej jakości opony samochodowe zabezpieczają przed nagłym poślizgiem i zapewniają lepszą kontrolę trakcji. Następną tak samo ważną czynnością jest kontrola oświetlenia. Dobra widoczność samochodu to podstawa. Zadbaj także o sprawne hamulce, przez które nie dopuścisz do zderzenia z wyskakującą z lasu zwierzyną. Skontroluj również stan płynów samochodowych. zanim odpalisz samochód umyj lusterka i szyby, by móc bez przeszkód obserwować drogę i otoczenie. W sumie wszystkie te czynności zajmują kilkanaście minut, a w wielu sytuacjach mogą nam uratować życie.

Kształtowanie pozytywnych nawyków przy wsiadaniu do auta

Jazda defensywna ma swoje źródło w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do drogi i jak kontrolujemy swoje emocje ma znaczący wpływ na technikę jazdy. Zanim wyruszymy w podróż dobrze jest zapoznać się z całą trasą, by uniknąć niespodzianek, takich jak gwałtowne zawracanie z niewłaściwie obranej drogi. Wiedza o typowych na konkretnym odcinku drogi niebezpieczeństwach będzie niezwykle pomocna. Każdy kierowca powinien również zadbać o odpowiednią pozycję ciała za kierownicą. Pamiętaj – usiądź w sposób wygodny, tak by zachować prawidłową odległość do kierownicy i do pedałów. Wyreguluj fotel samochodowy w odpowiedni dla Ciebie sposób i w dalszej kolejności dopasuj lusterka tak, by zarys auta był ledwie widoczny. W lusterku musisz obserwować całość jezdni. W trakcie dalekiej trasy bardzo ważny jest komfort klimatyczny. Wybierz optymalną temperaturę i wilgotność w wnętrzu kabiny, pamiętając o tym, że nie może być w niej bardzo ciepło. Wysoka temperatura w samochodzie może powodować dolegliwość oczu i szybsze znużenie. Wszelkie przemieszczające się elementy wyposażenia samochodu, bagaże, czy ułożone w bagażniku zapasy płynów samochodowych powinny być przytwierdzone do ścian, by nie przeszkadzały kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Dokonanie tych wszystkich czynności korzystniej przygotuje Cię do trasy.

Jak przewidywać zagrożenia w ruchu drogowym?

Bardzo często zdarza się nam obserwować manewry innych uczestników komunikacji drogowej . Z drugiej strony, czy umiemy wydobywać z tego sensowne wnioski? W trakcie nauki na prawo jazdy instruktorzy wspominają o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Na co dzień stosowanie tej zasady jest bardzo ważne i podwyższa poziom bezpieczeństwa na drogach. Naturalnie nie zawsze możemy przewidzieć nagłą zmianę pasa ruchu, czy zjazd samochodu bez jakiejkolwiek informacji. Jadąc z odpowiednim odstępem ( według najnowszych badań są to 3 sekundy od samochodu znajdującego się przed nami) i nie rozpraszając się zbytecznymi czynnościami, jak rozmowa przez telefon, mamy możliwość korzystniej ocenić zachowania innych kierowców i prędzej odpowiedzieć na jakiekolwiek zagrożenia. Pamiętajmy również o tym, aby samemu z wyprzedzeniem komunikować innych kierowców o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz informujący o kierunku jazdy powinien być włączony na długo przed hamowaniem. Będąc w pobliżu świateł na skrzyżowaniu sprawdźmy jakie światło pojawia się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach mówi nam, że w za chwilę dla naszego kierunku także zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, zwłaszcza przy wyprzedzaniu, by nie doprowadzić do kolizji z pojazdem, który zdecydował się na ten manewr przed nami. I na koniec, postaraj się jeździć kulturalnie. Nie stresuj siebie, ani innych bez potrzeby. Umożliwiaj innym bezpieczne włączenie się do ruchu i jeśli nie spowodujesz tym żadnego zagrożenia daj pieszym przejść na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojej kultury jazdy!

Nie zawsze dostajemy szanse na kompletne przetestowanie niezbędnych sytuacji drogowych. Okrojony czas ćwiczeń na kursie na prawo jazdy pozwala jedynie zaznajomić się z niebezpieczeństwami w ruchu drogowym. Jednak od kilku lat co raz większa liczba ośrodków szkoleniowych dla kierowców prowadzi kursy bezpiecznej jazdy, na których możesz dowiedzieć się czym jest jazda defensywna w praktyce i jak bezpieczniej jeździć. Wiele placówek doskonalenia stylu jazdy oferuje zajęcia na macie poślizgowej i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co silniej kształtuje umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej kosztują przeciętnie 400 złotych za podstawy szkolenia. Dużo czy niewiele, do Was należy ocena. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i ochrona naszego życia są bezcenne.

Jeżeli chcesz się zapisać na kurs jazdy bezpiecznej, zadzwoń do naszego ośrodka doskonalenia jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne promocje i fachowa kadra. Zapraszamy do wyspecjalizowanego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: prawo jazdy.

Strona używa cookies
Ok