mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – jak kupić dom
Sierpień 30, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
Sierpień 30, 2020

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz porządnego przygotowania. Nim ogród stanie się wspaniałym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie wspaniałych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o podstawy i zacząć projekt ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim przystąpimy do działania, warto jest mieć ułożony plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Trzeba zgromadzić wszystkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice oraz co już się na niej znajduje. Taka wiedza pomoże sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych prac nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta i czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Należy zastanowić się, jak połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w spójną całość. Należy pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, która posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą stać się dobre książki, portale internetowe albo wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich zbytnio oraz, aby kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest odpowiednio dopasować je do oczekiwań klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy zakładania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Strona używa cookies
Ok