Dobry Fryzjer – jak nie dać się ogolić
Październik 30, 2019
Implanty – Toruń
Sierpień 26, 2020

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Kiedy chcemy, by ogród ładnie się prezentował, głównym elementem, jaki utrzyma go w dobrym stanie jest podlewanie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dopasowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, ale zwyczajne metody podlewania nie dość, że zabierają czas oraz wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często przyjmuje się, że na równi z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” za nas o konieczności podlania ogrodu, ale też mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Codzienne stosowanie zwyczajnej konewki zajmuje bardzo dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w maleńkim ogrodzie, dlatego wiele osób co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To znacznie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co o wiele ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz ciągłego dolewania wody. Do podlewania ręcznego możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie wody bez potrzeby zakręcania kranu, a także zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż oraz które także usprawniają nawodnienie ogrodu oraz w dużym stopniu zmniejszają wkład pracy.

Jeśli zależy nam na zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zakupić system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniejszych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, który pozwala na programowanie momentu podlewania. Minusem tej metody są widoczne rozłożone po ogrodzie węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja obszernego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w niewielkich oraz mniejszych. System nawadniania wymaga co prawda przygotowania w postaci planu oraz montażu pełnego systemu. Zwykle system zakopywany jest pod powierzchnią. Wymagane jest zamontowanie programatora, systemów przenoszących wodę, podprowadzenia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, jakie niezbędnych do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma zostać zamontowany przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród zraszaczy ogrodowych dostaniemy parę różnych rodzajów, jakie mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Nadają się one wspaniale jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno popularne ze względu na to, że ich bazową zaletą jest równomierne nawodnienie konkretnej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące rozmiar strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, a ich fundamentalną zaletą jest to, że po ukończeniu czynności podlewania chowają się pod powierzchnią. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są wybierane, ponieważ ich działanie może być wyregulowane w obrębie 360o. Nieporównywalnie zdadzą egzamin w nawodnieniu trawy i mają wiele funkcji oraz są lepsze pod względem jakości od zraszaczy stałych. Bardzo zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym momencie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą kreowaniu maleńkiej mgiełki, z tej przyczyny sprawdzą się dla roślin, jakie nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zwykle używane są przy podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą dobre do podlewania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych oraz warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza łodyg, liści ani kwiatów, przez co nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo jest to system wyjątkowo oszczędny, ze względu na ograniczenie użycia wody. Linie kroplujące wykonuje się z przewodów ze specjalnymi kroplówkami, jakie sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je tylko na małych przestrzeniach, do podlewania niewielkich skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się w głównej mierze w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie

 http://www.ogrody-torun.pl

Strona używa cookies
Ok