dj na wesele dj na wesele warszawa oprawa muzyczna imprez
Wspaniała muzyka na Twoje wesele, czyli co może zrobić dla Ciebie DJ
Kwiecień 27, 2017
dj bydgoszcz dj na wesele dj na imprezy w bydgoszczy
Doświadczony wodzirej na wesele bezalkoholowe
Maj 3, 2017

Adwokat radzi – nie spłacaj przedawnionych długów

adwokat bydgoszcz dobry prawnik kancelaria adwokacka długi

Wezwanie do zapłaty, czyli jak działają firmy windykacyjne…

Znaczna ilość placówek odzyskujących długi jest kierowana poprzez osoby, które ukończyły studia z zakresu prawa ogólnego, lecz nie posiadają aplikacji. Więc mają ramową wiedzę z zagadnień kodeksu cywilnego. Dochodzenie rozmaitego typu długów wymaga pełniejszego zaangażowania i umiejętności, jakiego w ogóle nie możemy uzyskać w inny sposób, jak podczas stażu w kancelarii u odpowiedzialnych kolegów po fachu. W tym miejscu niezastąpiony jest adwokat, który niewątpliwie będzie miał świadomość, które czynności dobrze jest podjąć. Placówki ściągające długi najczęściej nie pobierają żadnej „przedpłaty” oraz umawiają się przede wszystkim na odsetek od wyegzekwowanej wierzytelności. Przeciętnie jest to od 20% do około 50% całkowitej sumy. To z pewnością fakty odnoszące się do Interesantów. Oni wcale nie muszą praktycznie niczego robić, poza czekaniem na uregulowanie części długu poprzez powyższą placówkę. Natomiast co w niniejszym czasie dzieje się z dłużnikiem?

Firmy windykacyjne i telefony przez całą dobę

Należy w niniejszym miejscu zidentyfikować dwie rzeczy: kiedy jakaś osoba właśnie co została dłużnikiem oraz wierzytelności przedawnione, których po prostu nie musimy zaspokajać. Jeśli chodzi o świeże wierzytelności, to pożyczkobiorca musi koniecznie zapłacić długi pod rygorem rozprawy sądowej, ogłoszenia wyroku, zarekwirowania wszelkich funduszy przez komornika oraz w rezultacie opłacenia znacznie wyższej sumy aniżeli początkowa. Jeśli chodzi o długi przedawnione, to absolutnie nie powinniśmy oddawać zadłużenia – taką informację dostaniemy od dowolnego prawnika. Niestety część spółek „ściągających” długi nie występuje już o spłacenie owego długu, ale zastrasza trasatów destrukcyjnymi rezultatami ich nieuregulowania. Przeprowadzają to za pomocą listów, jakie raz za razem trafiają do skrzynki, kilku takich samych wiadomości e-mail i uciążliwych kontaktów telefonicznych z numerów zastrzeżonych. Najczęściej listy są wyrażone w taki sposób, by wierzyciel wpadł na to, iż rzeczywiście musi coś sfinansować. Pełno w nich tajemniczych dla „zwykłego zjadacza chleba” stwierdzeń typu „inwestycyjny niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz zamknięty.” Co w tej okoliczności należy zrobić?

Kiedy konieczna jest spłata wierzytelności?

Wtedy powinniśmy otrzymać pozew o zapłatę z sądu (jeśli zadłużenia ostatnimi czasy nie uregulowaliśmy). Jakiegokolwiek decyzji z sądu nie wolno bagatelizować, ponieważ po pewnym czasie (usankcjonowanie) posiada ono moc wykonawczą. Kiedy informacje uwzględnione w pozwie są dyskusyjne lub załączono do pozwu nieautentyczne rachunki – tym bardziej powinniśmy zareagować. Dłużnik ma prawo się asekurować, przykładowo gdy doszło do unieważnienia wierzytelności. W niniejszej sytuacji dobrze jest zaczerpnąć z usługi prawnej lub udać się do wybranej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, która wyjaśni nam, jakie propozycje będą najodpowiedniejsze. Cesjonariusz, jaki dochodzi swych należności, posiada obowiązek ukazać w procesie sądowym dowody, np. zaprotokołowany mandat za przebiegnięcie przez ulicę.

Jak się zachować, kiedy długi są przedawnione?

Spółki windykacyjne nie mają kompletnie jakichkolwiek praw. Ma je sąd, egzekutor, adwokat – lecz nie placówka zajmująca się „ściąganiem” przestarzałych wierzytelności. Jeżeli zatem przyjęliśmy wezwanie do zapłaty od opisanego podmiotu, nie wolno wykonywać tychże czynności:

1. Krótko mówiąc nie możemy reagować na pisma, e-maile oraz telefony, bowiem będzie to równoważne z istnieniem długu (jakiego w ogóle nie należy zwracać)

2. Jeśli owa placówka łączy się telefonicznie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż cała dyskusja będzie zapisana – a to może głównie dać negatywne konsekwencje. Więc nie pozwólmy się nagrywać, w ogóle nie wchodźmy w jakiekolwiek rozprawy z windykatorami pracującymi w BOK. Zwyczajnie odrzućmy połączenie, w szczególności jeżeli nie uwidacznia się nam numer telefonu.

3. Nie dajmy się terroryzować! W sytuacji przestarzałych wierzytelności w żadnym razie nie posyłajmy pism odwoławczych, próśb spłacania długu w składkach ratalnych, oferty odroczenia okresu zwrotu zadłużenia etc. Krótko mówiąc nie dajmy się też nabrać na proces pojednawczy, więc „promocje” oraz „rabaty” dotyczące przedawnionych zadłużeń.

4. Wcale nie płaćmy żadnej sumy na rachunek rozliczeniowy instytucji windykacyjnej, chociażby paru groszy. Bo w takiej sytuacji zadziała cała machina odbierania długów. Sfinansowanie chociażby wyjątkowo niskiej sumy jest tożsame z tym, iż wierzytelność uznajemy.

5. Jeśli wyjęliśmy ze skrzynki skomplikowane zawiadomienie, idźmy do adwokata, który objaśni nam konkretne jego elementy.

Trzeba ponadto wspomnieć o tym, iż zadłużenia przestarzałe możemy uiścić dobrowolnie. Pieniądze nie znajdą się jednak na rachunku rozliczeniowym podstawowego pożyczkodawcy, ale placówki, jaka wspomniany dług w późniejszym terminie nabyła. Należałoby w obecnym przypadku zadać sobie kluczowe pytanie: czy to się opłaca? Pokrycie prawdziwemu wierzycielowi nieważnego długu ma sens, jednakże płacenie spółkom, jakie od siebie nawzajem odkupują wierzytelności i liczą na błyskawiczny zysk – zapewne nie. Szczególnie, iż przeważająca część dopuszcza się naruszenia polskiego systemu prawnego.

Jeśli zainteresował Cię ten materiał oraz chcesz sprawdzić, jak prezentuje się specjalistyczna witryna pełnomocnika, możesz kliknąć tu – Prawnik Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok