kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe
Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi
13 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji
Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?
15 kwietnia, 2017

Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

W jaki sposób można odzyskać alimenty?

Jeżeli od plus minus trzech miesięcy na koncie nie zostały zarejestrowane alimenty na małe dziecko, można zrobić poważne kroki, żeby je odzyskać. Niestety częstokroć rozmaite sytuacje życiowe demonstrują jak jest to czasochłonne oraz ile można jednocześnie stracić nerwów. W sytuacji potwierdzenia porozumienia pieniądze powinny zawsze docierać regularnie. Natomiast w sytuacji werdyktu sądu – zazwyczaj nie tak się to odbywa. Zaraz po rozwodzie byli współmałżonkowie nierzadko nie zamierzają ze sobą się komunikować, oraz bywa również tak, że któreś z nich zmienia miejsce pobytu, np. przeprowadza się za granicę. Odczuwają to bardzo oboje oraz dziecko, które musi mieć zagwarantowane odpowiednie warunki egzystowania. Alimenty wcale nie są „zbytkiem”, przy użyciu którego możemy zaspokajać indywidualne potrzeby. Są przeznaczone tylko i wyłącznie dla dziecka. To rosnące dziecko jest faktycznym odbiorcą wszystkich funduszy nawet wówczas, kiedy osobiście nad nimi nie sprawuje kontroli. Jakim sposobem zadziałać w przypadku, gdy przez dwa miesiące zostało zanotowanych na koncie kilka groszy z powodu alimentów na syna?

Najpierw powinniśmy porozmawiać z byłym partnerem, nawet jeśli jest to bardzo dokuczliwe. Rozstrzygnięcie motywacji „na wejściu” gwarantuje perspektywę wybrania dalszej taktyki. Jeśli to wcale nie wpływa na sprawę, spotykamy się z przemocą lub lekceważeniem, możemy wynająć rzetelnego adwokata, jaki zainteresuje się żmudną dla nas sprawą z dbałością o wszystkie szczegóły. Musi to być wiarygodna osoba, zatem taka która zaangażuje się, będzie pomagać nieprzerwanie oraz wyjaśni wszelkie niedogodności prawne.

Kiedy trzeba skontaktować się z komornikiem?

Możemy otwarcie wybrać komornika, u którego złożymy wniosek egzekucyjny. Właściwie należy sugerować się miejscem biura oraz liczbą petentów, jakich egzekutor musi obligatoryjnie obsłużyć w swoim „rewirze”. O szczegóły powinniśmy spytać zaufanego prawnika, który sprawdzi, jakie kancelarie będą umiały skutecznie przystąpić do zagarnięcia nieruchomości… i są najbliżej zadłużonego. Musimy tutaj podać wszelakie informacje, które mamy o poprzednim partnerze – numery rachunków bankowych, polisy na życie, papiery wartościowe, adres zameldowania, PESEL i dane dotyczące posiadanych nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli wiemy, że były mąż posiada określony dorobek (czasami ten zaciekle maskowany), musimy wszystko powiedzieć komornikowi.

Niewydajna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, że w ogóle nie posiadamy już najmniejszych sposobności na zabranie należących się pieniędzy. W sytuacji, gdy spełniamy kryteria dochodowe, jesteśmy w stanie zabiegać o środki finansowe z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja bezowocna to inaczej mówiąc nieprzyjęcie alimentów na syna przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą podjęte właściwe działania odnośnie byłego partnera. Na starcie były partner będzie zaproszony do sprostowania sprawy. Musi koniecznie szczegółowo zobrazować swoją sytuację życiową oraz finansową, przykładowo przesłanki niespłacania alimentów. Prócz tego będzie od niego żądane dostarczenie zeznania majątkowego.

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy były mąż nie posiada zajęcia bądź nadaremnie szuka pracy zarobkowej, musi zapisać się jako osoba niepracująca w Urzędzie Pracy. Musi także uznać propozycję „angażu”, ponieważ w innej sytuacji będzie uznany za „uciekającego od przymusu alimentacyjnego”. W przypadku kiedy utrzymuje firmę, która daje same straty, również musi zapisać się w urzędzie, jednakże teraz już jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli były mąż wykonuje wszystkie wspomniane czynności (a więc „współdziała”), nie możemy zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, kiedy pieniędzy ciągle nie ma. Określone operacje wdraża się w takich okolicznościach, jeśli przez minione pół roku nie wypłacił on więcej niż połowę alimentów.

Kiedy niepłacenie alimentów jest przestępstwem?

Gdy dłużnik wciąż powstrzymuje się od uiszczania alimentów na syna, staje się dłużnikiem ściganym przez prawo. W tej sytuacji musimy dostarczyć formularz o poszukiwanie za przekroczenie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tu zwyczajnie o „nieustanną niealimentację”, mianowicie okoliczności, w jakich były małżonek niestety nie chce płacić, alimentów, bo „zwyczajnie nie chce” oraz w ogóle nie ma zarazem żadnych poważnych powodów (szczegóły musi koniecznie objaśnić nam nasz prawnik). Jednocześnie można dostarczyć żądanie do starosty, aby zatrzymano prawo jazdy takiemu „winowajcy” i zarejestrowano go do Krajowego Rejestru Długów. Krótko mówiąc nie będzie miał szansy zaciągnąć w ogóle kredytu z banku, oprócz popularnych szybkich pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeżeli dokładnie wiemy, iż dłużnik z pewnością posiadał dorobek, lecz przeznaczył go jakiemuś członkowi rodziny, wówczas musimy oddać właściwy pozew: skargę pauliańską (o której traktuje prawo cywilne) albo doniesienie o popełnieniu wykroczenia, które ma za cel blokować zaspokojenie praw wierzycieli. Możemy dodatkowo wnioskować o „alimenty od dziadków”, jeżeli on nie jest w ogóle w stanie ich pokrywać.

Jeśli zamierzasz dowiedzieć się więcej, wejdź w odnośnik po prawej stronie – Prawnik Toruń

Strona używa cookies
Ok