strzyżenie na gorąco gorące nożyczki Fryzjer Górny Studio fryzur Toruń
Gorące nożyczki – o efektach strzyżenia na gorąco
Kwiecień 1, 2017
wyszczuplanie ciała odchudzanie toruń płaski brzuch
Płaski brzuch, czyli jak się odchudzać
Kwiecień 2, 2017

Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Jak dostać alimenty na dziecko?

Powinnością rodziców jest finansowanie dziecka aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności, zaś w przypadku dzieci bardzo chorych ciężar ów mówiąc w skrócie nie wygasa praktycznie nigdy. Tak długo jak dziecko wcale nie jest w stanie samo na siebie zarabiać, więc zapewnić sobie wszelakich nieodzownych środków do życia, wówczas właśnie rodzice obowiązkowo muszą realizować ten obowiązek. Wyłącznie w sytuacji, kiedy „inwentarz” dziecka jest odpowiedni oraz może mu wszystko zapewnić, wówczas rodzice bynajmniej nie muszą płacić na nie alimentów. Niezdolność dziecka do dobrowolnego „zarabiania na życie” jest głównym warunkiem orzekania przez sąd alimentów.

Naturalnie na samym wstępie sytuacja wygląda w taki sposób, iż któreś spośród rodziców wędruje do jednej z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i pyta o pomoc przy sporządzaniu pozwu o rozwód i o zastępowanie w sądzie. Dopiero w następnej kolejności na konkretnego z byłych współmałżonków są narzucane alimenty.

Obowiązek alimentacyjny istnieje od momentu narodzin potomka aż do czasu, gdy będzie ono potrafiło żyć bez pomocy. Usamodzielnienie się nie jest równorzędne ze skończeniem 18 lat oraz uzyskaniem dokumentu tożsamości. W praktyce żaden kodeks nie poleca jaka jest granica wieku, gdyż każdy przypadek musi być rozpatrzony indywidualnie. Modelową sytuacją może być zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niespłacania alimentów, ponieważ był on pewny, iż ukończenie przez dziecko 18 lat jest równoznaczne z zakończeniem ich opłacania. W czasie dyskusji staje się widoczne jednak, iż niepełnoletnie dziecko uczęszcza do szkoły policealnej czy ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i zupełnie nie będzie miało możliwości się uniezależnić na skutek nieuleczalnej choroby, np. z powodu autyzmu.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Istnieje parę przypadków, jakie nie uwalniają rodziców z przymusu pokrywania alimentów. Jedną spośród nich jest ożenek (bądź zamążpójście) z równorzędną niemożliwością samodzielnego zarabiania na życie. Naturalnie na początku współmałżonkowie sobie pomagają we wszelakich praktycznych kwestiach, stąd jeżeli któreś z nich zarabia bardzo dużo oraz jest w stanie małżonka utrzymać, w takich okolicznościach rodzice wcale nie powinni już wspomagać dziecka. Jeżeli jednak mamy do czynienia z sytuacją przeciwległą – współmałżonek wcale nie jest w stanie zagwarantować środków finansowych obojgu – wtedy rodzice są zobowiązani pomóc. Nieraz rzecz jest jednak tak zawiła, że rada profesjonalnej kancelarii jest wręcz konieczna.

Alimenty obowiązkowo muszą regulować rodzice na swoje kalekie dziecko, jakie absolutnie nie potrafi w pojedynkę zabezpieczyć sobie bytu. Posiada stopień niepełnosprawności albo orzeczenie ZUS-u o niezdolności do pracy. I w ogóle nie ma tu znaczenia powód zaprezentowanego stanu rzeczy, np. gdy niepełnoletnie dziecko nadużywa alkoholu bądź zażywa narkotyki. Generalnie, dziecko z nieuleczalną niedyspozycją ruchową albo intelektualną obowiązkowo muszą utrzymywać oboje rodzice. Częstokroć do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy w ogóle nie chcą niepełnosprawnego dziecka utrzymywać i podejmują się wszelkich czynności – naturalnie złośliwie – ażeby nie uiszczać alimentów i uwolnić się od obowiązku.

Pełnoletnie dziecko powinno otrzymywać alimenty także wówczas, gdy ukończyło 18 lat, nie chodzi do szkoły, nie podjęło pracy i nie potrafi znaleźć pracy. Jeśli chce dostać alimenty od matki lub ojca, musi obowiązkowo ujawnić, iż jego sytuacja życiowa jest zła, przykładowo żyje w niedostatku.

Alimenty z całą pewnością zyska każde dziecko, jakie uczy się, przykładowo w szkole ponadgimnazjalnej albo na uniwersytecie. Zasadniczo, póki dziecko uczy się jeszcze, rodzice są zobowiązani pokrywać alimenty. Wygaśnięcie przymusu alimentacyjnego ma miejsce jedynie w jednej sytuacji – gdy syn, pomimo że studiuje – jest w stanie indywidualnie się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Oboje rodzice w ogóle nie muszą opłacać alimentów wówczas, kiedy dziecko ma takie wpływy, że jest w stanie pokryć wszystkie koszty utrzymania, np. spłacić lokum, jedzenie, Internet oraz pozostałe nieodzowne do odpowiedniego egzystowania rzeczy. Zyskiem mówiąc w skrócie nie musi koniecznie być w owym przypadku tylko praca zarobkowa, lecz również renta po zmarłym rodzicu, stypendia pobierane na uczelni wyższej albo dochody osiągane przez pracujące rodzeństwo. Często na skutek konfliktów z którymś z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Syn angażuje jakiegoś z adwokatów z Torunia oraz rywalizuje z rodzicami, gdyż ma pracę zarobkową w rozmiarze 1/4 etatu oraz nie posiada tak naprawdę środków do życia.

Opisywane zobowiązanie mija niekiedy przed uzyskaniem przez syna dojrzałości, jednakże przytoczone sytuacje są wyjątkowo rzadkie. Młody człowiek musi ukończyć naukę i nabyć zawód, i z jego pomocą będzie w stanie zapewnić środki do życia ogólnie rzecz ujmując nie tylko sobie, ale także swojej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wielkość alimentów jest uzależniona od paru istotnych elementów: uzasadnionych potrzeb dziecka, możliwości zarobkowych rodziców, zdolności ekonomicznych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę samodzielne wysiłki rodzica w sprawie utrzymania dziecka.

Jeśli zaintrygował Cię niniejszy artykuł, planujesz dowiedzieć się więcej o poradach udzielanych przez adwokatów i innych usługach udzielanych przez pełnomocników kliknij w odnośnik tutaj – Kancelaria adwokacka Toruń – a z pewnością znajdziesz rzeczywiście to, czego szukasz.

Strona używa cookies
Ok