nieruchomości Grudziądz nieruchomości Świecie ogłoszenia nieruchomości Grudziądz doradca kredytowy Grudziądz kredyty Grudziądz
Bezpieczne kupowanie mieszkania
Marzec 2, 2017
skutery Kymco serwisowanie skuterów miejskich pielęgnacja skutera Kymco
Właściwy serwis skutera
Marzec 4, 2017

Pierwsza rozprawa rozwodowa

Adwokat rozwody Wrocław sprawy rozwodowe Prawnik od rozwodów

Rozwód – Jak wygląda i czy trzeba bać się rozprawy?

Co właściwie będzie miało miejsce na sali rozpraw? Czy trybunał zadaje wyłącznie niezręczne zapytania? Jak przygotować się do postępowania, aby uzyskać rozwód? Ruszmy od tego, iż obecnie rozprawy w kwestii rozwodów nie są niczym wyjątkowym. Wiele ludzi wraz z kolejnymi miesiącami widzi swój błąd, który popełnili w sprawie doboru sympatii. Nierzadko współmałżonek zdradza, nadużywa alkoholu albo narkotyków czy katuje psychicznie. W takiej sprawie każdy spośród nas ma przesłankę, żeby zdeponować pozew o rozwód i wypatrywać pomyślnego werdyktu trybunału. Czyhanie na korytarzu sądowym na zapoczątkowanie rozprawy może być niezwykle stresujące. Wcale nie ma się jednak czego bać. Trzeba mieć fundamentalną wiedzę w kwestii tego, kto oraz o co będzie właśnie na niej pytał. Jeżeli odczuwamy, że w pojedynkę nie damy sobie rady, możemy wtedy skierować swoje kroki do adwokata rozwodowego, który w pierwszej kolejności pomoże nam zgromadzić wszystkie obligatoryjne papiery.

Postępowanie w sprawie rozwodu przeprowadza najczęściej trzech sędziów, z czego środkowy jest sędzią przewodniczącym, a dwaj na dwóch przeciwległych końcach – to prawnicy ławnicy. Proces będzie odbywało się bez włączenia publiki, także z wyjątkiem sędziów, małżonków oraz powierników nikogo więcej nie powinno być podczas tego wydarzenia. Nie musimy się w takim przypadku zadręczać, że znajoma z biura dowie się nazbyt dużo o naszym pożyciu małżeńskim bądź o tym, co właściwie dzieje się z naszymi małoletnimi dziećmi. Następnymi etapami rozprawy są: pytanie współmałżonków, przesłuchiwanie obserwatorów zdarzeń, przesłuchanie współmałżonków oraz wreszcie – wydanie orzeczenia.

Jakie pytania sąd zadaje podczas rozprawy?

Na pierwszej sprawie rozwodowej sędzia zawsze zaczyna od zadawania ogólnych zapytań. Czy małżonkowie prowadzą razem gospodarstwo domowe? (jeżeli nie, wtedy sąd pyta od kiedy ma miejsce taki stan rzeczy); jak prezentuje się sytuacja z dziećmi? (oraz czy są pełnoletnie, kto dziś ma nad nimi opiekę, jeśli matki albo ojca w owym domu nie ma); czy przedtem toczyły się względem któregoś z małżonków procesy familijne? I czy występuje w ogóle jakaś nadzieja na ocalenie związku? Po niniejszych zapytaniach sędzia przechodzi do odpytania najbliższych. Ma szansę to uczynić na pierwszej rozprawie albo dopiero na drugiej. Na początku przesłuchiwani są przyjaciele strony powodowej, zaś następnie – strony pozwanej. Od liczebności obserwatorów zdarzeń uzależniona jest liczba postępowań, a każdy z małżonków może pytać o szczegóły. Jeśli wszyscy będą już przepytani, to sąd przechodzi do wysłuchania współmałżonków. Mają opcję oni wyrazić osobisty stosunek do sprawy, odnieść się do tego, co konkretnie stwierdził któryś ze świadków bądź sam współmałżonek.

W jakich przypadkach sąd nie orzeknie rozwodu?

  • Wtedy, kiedy ucierpiałoby na tym dobro dziecka, nade wszystko małoletniego
  • Stałoby to w niezgodzie z regułami współżycia społecznego
  • Rozwodu żąda wyłącznie winowajca małżonek, przykładowo ten który dopuścił się zdrady (drugi partner musi zaprezentować aprobatę na rozwód)

Wszystko może przyspieszyć adwokat rozwodowy

W niemałej ilości kwestiach ma szansę pomóc nam adwokat, nade wszystko jeżeli zmierzamy do tego, ażeby sędzia stwierdził winę jednej ze stron za upadek małżeństwa. Mamy możliwość się również do niego udać w takiej sytuacji, jeśli: strony posiadały wspólny inwentarz, a jedno z nich posiada działalność gospodarczą na etapie niewypłacalności; zamierzamy, ażeby zostały orzeczone alimenty na drugiego małżonka bądź na niepełnoletnie dzieci; planujemy posiadać wyłączną władzę rodzicielską bądź planujemy przeciwnej stronie ograniczyć stosunki z dzieckiem; sytuacja potrzebuje zasądzenia sposobu wykorzystywania ze wspólnego lokalu, jego podziału lub przydzieleniu go jednemu z partnerów; trzeba zawyrokować rozdział całkowitego kapitału. Adwokat może nas wesprzeć nie tylko w przypadku rozwodu, wręcz przeciwnie – również w czasie separacji. Trzeba wspomnieć, iż rozwód oraz separacją oznaczają dwie przeróżne kwestie, jakie choć są porównywalne, lecz różnią się konsekwencjami. Osąd trybunału o rozwodzie działa w taki sposób, że małżeństwo przestaje egzystować. W sytuacji separacji związek małżeński cały czas istnieje formalnie. Osoby, które zdecydowały się na separację, z jakiś powodów wcale nie planują zdecydować się na rozwód, m in. jeżeli są bogobojne albo posiadają na wychowaniu nieletnie dzieci. Istnieje również coś jedynego w swoim rodzaju, jak separacja faktyczna, w której mąż i żona obcują samodzielnie, inaczej nie zasiedlają tego samego mieszkania.

O czym warto pamiętać?

Bezwzględnie trzeba nosić w torbie wszelakie potwierdzenia obciążające pozostałą stronę, jeśli zależy nam na stwierdzeniu wyłącznej winy. Muszą to być zdjęcia, sms-y, wiadomości elektroniczne lub filmy. Musimy wykazać, że partner, przykładowo dopuścił się niewierności albo wciąż nadużywa trunku. Skoro staniemy przed sądem bez jakichkolwiek dowodów w niniejszej materii (czy nie posiadając świadków wydarzeń) uzyskanie rozwodu może przebiegać niesamowicie mozolnie. Orzeczenie sędziego będzie opierało się na przepytaniu stron i świadków. Jeśli potrzebujesz skutecznego reprezentanta, to kliknij w ów link – Adwokat Katowice Rozwody

Strona używa cookies
Ok