kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów
W jakich sprawach pomaga notariusz?
Kwiecień 13, 2017
prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko
Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty
Kwiecień 14, 2017

Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

Jakie opłaty obowiązują osoby, które otrzymały spadek?

Po odejściu krewnego, przykładowo małżonka albo brata, z reguły otrzymujemy spadek. W niektórych sytuacjach niesamowicie cieszy on wszystkich dziedziczących, bo wiąże się z dużymi dochodami. Wtedy trzeba zdecydowanie uiścić podatek do odpowiedniego urzędu, gdyż wskazaną sprawę przedstawia akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Musimy mieć na uwadze, iż dziedziczy się nie tylko fundusze i wszelkie nieruchomości, lecz także długi. W przypadku kiedy matka lub ojciec nie uiści ich w trakcie swojego życia, wtedy przechodzą na kolejnych członków rodziny. Mamy szansę się przed tym oczywiście uchronić, np. wyrzekając się spuścizny akceptując adekwatną umowę. Trzeba iść do profesjonalnego prawnika, który wytłumaczy nam zawiłości prawa oraz poradzi, w jaki sposób powinniśmy działać.

Które dobra materialne są opodatkowane?

Obiektem opodatkowania są na przykład: dziedzictwo zwykłe, nabywanie spadku na mocy testamentu, zachowek (jeżeli następca był pominięty w testamencie), depozyty finansowe (w takim przypadku zmarły rodzic lub małżonek musiał złożyć tzw. dyspozycję w razie śmierci), środki inwestycyjne, jak również wszelki dorobek mieszczący się poza granicami kraju (aczkolwiek w tym przypadku w czasie otwarcia spadku nabywca musi obowiązkowo być obywatelem Polski bądź być polskim rezydentem podatkowym).

Musimy uiścić także podatek w takiej sytuacji, gdy uprawomocni się postanowienie sądu w sprawie spuścizny. Inaczej mówiąc, gdy sąd ustanowi nabycie spadku. Jeżeli angażujemy w niniejszej sytuacji adwokata, to on musi nam oddać zarządzenie sądu. Prawie tak samo jest wtedy, gdy akt notarialny uwierzytelniający nabywanie spadku zostanie zarejestrowany.

Czy są jakieś kwoty wolne od podatku?

Jest mnóstwo przypadków, w jakich nie powinniśmy pokrywać podatku od dziedziczenia albo darowizny. W regulaminach charakteryzuje się trzy sekcje podatkowe. Do pierwszej kwalifikuje się bliska rodzina: współmałżonek, zięć lub rodzeństwo. Do drugiej zaliczają się wnuki siostry, wujowie albo partnerzy rodzeństwa. Do trzeciej grupy należą następni nabywcy spuścizny. Opłaty wolne od podatku są uchwalane zgodnie z kategorią, do której został zaliczony dziedzic. Dla pierwszej klasy jest to suma orientacyjnie 10.000 zł, dla drugiej – ponad 7.000 zł, zaś dla trzeciej – nieomalże 5.000 zł. W przypadku, jeśli wartość majątku w sumie nie przewyższy przytoczonych powyżej kwot, nie musimy kierować dodatkowych załączników do urzędu skarbowego.

Tymczasem, jeżeli uzyskamy spadek, jakiego wartość jest znacznie wyższa aniżeli opłata nieopodatkowana, w takiej sytuacji powinniśmy dostarczyć oświadczenie podatkowe. Należy zrealizować to w urzędzie znajdującym się w miejscu zamieszkania dziedzica w przeciągu jednego miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Później odbierzemy odpowiedź urzędu o wartości podatku, który musimy uregulować w ciągu dwóch tygodni. Podatek oscyluje w obrębie od paru do kilkunastu procent oraz jest uzależniony od zakwalifikowania do wybranej klasy podatkowej.

Zrzeczenie się dziedziczenia – przepisy, umowy, przywrócenie prawa

Jednomyślnie z przepisami każdy spadkobierca ma opcję zrzeczenia się dziedziczenia majątku, przykładowo w sytuacji, gdy po zmarłym rodzicu pozostają jakieś długi. Wedle kodeksu cywilnego (art. 1048) następca czasami może zatwierdzić ugodę z ewentualnym spadkodawcą, w jakiej odstępuje od przejęcia dóbr. Taką umowę powinniśmy uznać przed otwarciem spadku i jest ona sporządzana w razie śmierci testatora. Deklarację należy obowiązkowo zalegalizować u notariusza, gdyż w innym przypadku nie będzie miała mocy prawnej.

Trzeba pamiętać, że jednym z podstawowych rezultatów zrzeczenia się dziedziczenia jest całkowite odłączenie z dziedziczenia dzieci, wnuków oraz kolejnych krewnych. W ogóle nie można ponadto w owej sytuacji otrzymać zachowku.

Po odstąpieniu od przejęcia dóbr mamy szansę wnioskować o ponowne ustanowienie owego prawa w dwóch sytuacjach:

1. Testator umieszcza nas w akcie „ostatniej woli” – w tym miejscu w zasadzie nie chodzi o dziedziczenie z upoważnienia określonej ustawy, ale o spadkobranie z mocy testamentu.

2. Powinniśmy iść znowu do rejenta i przyjąć umowę o wznowienie prawa do spadku.

Czym jest zachowek i kto może go dostać?

Każdy z nas ma prawo do spisania testamentu i odłączenia z niego wybranych członków rodziny, m. in. tych, którzy od początku nie interesowali się naszym losem. Co więcej jedyną osobą wpisaną do testamentu będzie osoba spoza rodziny. Zachowek przypada dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim i rodzicom, którzy:

  • Ogólnie rzecz ujmując nie byli w testamencie wydziedziczeni
  • Absolutnie nie zrezygnowali ze majątku
  • Nie poddali w wątpliwość spadku
  • Nie byli ocenieni za niegodnych
  • W przypadku współmałżonka – jeśli nie doszło do rozpadu pożycia z winy hipotetycznego następcy

Jeżeli zaintrygował Cię powyższy artykuł, wejdź w link po prawej stronie – Prawnik Toruń – a odnajdziesz o wiele więcej informacji, przykładowo konsultacje prawne.

Strona używa cookies
Ok