agencja reklamowa projektowanie stron www pozycjonowanie toruń
Trendy w projektowaniu stron www
Kwiecień 6, 2017
kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe
Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi
Kwiecień 13, 2017

W jakich sprawach pomaga notariusz?

kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów

Z jakimi problemami należałoby zgłosić się do kancelarii notarialnej?

W naszym kraju osoba pełniąca funkcję notariusza zajmuje niesłychanie ważną pozycję, bo wcale nie jest tylko – jak to się potocznie powiada – osobą, której mogą zaufać obywatele, ale również kimś, kto idealnie rozeznaje się w zawiłościach prawa. Rejent jest więc pracownikiem publicznym – analogicznie jak funkcjonariusz policji – i jego celem jest czuwanie nad interesami Klienta. Do notariusza za każdym razem przychodzi się z konkretną sprawą oraz powinniśmy posiadać ze sobą wszelakie niezbędne dokumenty. Te, jakie będą przez niego utworzone są traktowane jako dokumenty urzędowe i posiadają tzw. moc prawną. Słowem, to co zostało w takich aktach prawnych zatwierdzone zaczyna obowiązywać. Nie ma się więc czemu dziwić, że do notariusza koniecznie musimy wziąć, przykładowo umowy bankowe, testament czy umowę wynajmu domu.

Najistotniejszym obowiązkiem notariusza jest podejmowanie działań jednomyślnie z nakazami prawa, jednomyślnie ze zdobytą widzą oraz kwalifikacjami. Mówiąc w skrócie nie może stąd dojść do naruszenia interesu Klienta, kiedy rejent intencjonalnie oszukuje własnych Klientów stosując w praktyce liczne błędy i zniekształcenia. Każdego notariusza dotyczy Kodeks Etyki Zawodowej, który dobrze określa to, jak notariusze muszą postępować.

Umowy, jakie przygotowujemy na własne potrzeby, przykładowo umowę wynajmu garażu, potwierdzenie o pełnomocnictwie czy zaświadczenia o wysłaniu darowizny, mówiąc w skrócie nie są objęte wiążącym akceptowaniem przez notariusza. Przeważnie występuje w odpowiednich miejscach pieczęć notarialna, jeśli zależy nam na tym, ażeby podnieść wagę i autentyczność przekazanego dokumentu. Krótko mówiąc mówiąc – nie ma takiego zobowiązania, nie musimy kłopotać się o następne poświadczenia.

Rodzime prawo przewiduje jednak te okoliczności, w jakich notariusz jest najzwyczajniej w świecie potrzebny. Zaliczają się do nich akty, jakie bez jego pieczęci są uważane za nieważne.

W dalszej części artykułu przedstawione zostały niektóre spośród wspomnianych dokumentów:

Dokumenty nabycia oraz sprzedaży wszystkich nieruchomości – kamienic, domów wielorodzinnych, działek przeznaczonych pod budowę domu, terenów agrarnych, działek wypoczynkowych itp.

Przekazanie darowizny, jeżeli ofiarą jest nieruchomość

Sprzedaż prawa do lokalu spółdzielczego

Umowa rozdzielczości majątkowej, czyli tzw. intercyza

Podział spadku, jeśli należy do niego jakakolwiek nieruchomość

Wszelkie umowy spółek, np. akcyjnych

Przytoczone u góry dokumenty muszą posiadać koniecznie pieczęcie oraz autograf notariusza. Różne inne mówiąc w skrócie nie muszą posiadać układu aktu notarialnego, możemy sporządzać je w dowolny sposób. Dobrze jest pamiętać, że tylko umowy zawarte przed notariuszem naprawdę są zgodne z przepisami.

Jeśli kierujemy swoją uwagę na spółki handlowe, to koniecznie muszą one podpisywać w asyście rejenta, np. zmiany w zarządzie, dokumenty dotyczące majątku firmowego, zaświadczenia dotyczące objęcia poprzez współzałożyciela wyznaczonej części udziałów.

Wykonanie umowy w Kancelarii Notarialnej i uzupełnienie jej pieczątką i autografem notariusza podlega odpowiednim opłatom. Są one całkiem duże, jednakże zależą zwłaszcza od wartości przedmiotu umowy. W przypadku kiedy ktoś chce odsprzedać nieruchomość wartą parę milionów złotych, wtedy musi koniecznie liczyć się z dużymi sumami. Ostateczna taksa jest wskazana przez Ministra Sprawiedliwości, jednakże naprawdę jest ona okazała. Rejenci absolutnie nie są przymuszeni do stosowania najwyższych kwot, natomiast co najistotniejsze – „walka” między notariuszami sama wymusza ich ograniczenie. Do kancelarii notarialnej idziemy zwykle w niesamowicie ważnych sytuacjach, więc takich jakie wymuszają podpisania poprzez osobę trzecią czy planujemy przechować pokaźną sumę pieniędzy.

Czy istnieją ponadto jakiekolwiek opłaty prócz taksy notarialnej?

Oprócz tego, że osoba pełniąca funkcję notariusza musi obligatoryjnie wziąć za swoje działania honorarium, musimy spłacić podatek, przykładowo od darowizny oraz uiścić opłaty sądowe. Kwoty owe są wydawane przez rejenta stosownemu urzędowi skarbowemu lub sądowi. Na każdym dokumencie mamy możliwość dobrze zweryfikować, co musimy sfinansować. Szczególnie często Petenci telefonują do Kancelarii w Toruniu i pragną ekspresowo zdobyć informacje na temat tego, ile wynoszą poszczególne opłaty. Jedynie w wypadku taksy notarialnej istnieje możliwość negocjacji stawki, bowiem na inne odpłatności notariusz najzwyczajniej w świecie nie ma wpływu.

Jakich rzeczy nie może robić notariusz?

Po pierwsze – rejenci nie powinni podejmować się działalności, jakie przeszkadzałyby w każdym sensie w pełnieniu zadań osoby zaufania publicznego. Rejent w ogóle nie może więc zajmować się handlem, pośrednictwem (np. w sprzedaży mieszkań) czy doradzaniem w biznesie.

Po drugie – ogólnie rzecz ujmując nie może podejmować zatrudnienia bez zgody izby notarialnej, ma prawo jednakże wybrać zawód pracownika uczelni, nauczyciela bądź będącego zestawieniem obu.

Po trzecie – pod identyczną nazwą jest w stanie działać wielu rejentów (m in. w postaci spółki cywilnej) ale z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, wejdź w odnośnik po prawej stronie – Notariusz

Strona używa cookies
Ok