dywany nowoczesne dziecięce wełniane sklep internetowy
Skorzystaj z oferty wyjątkowych dywanów w nowoczesnym stylu
7 września, 2016
Cysterny na paliwo – Nowoczesne cysterny paliwowe – Cysterny Bioecosacim
Cysterny paliwowe – jaką wybrać i gdzie kupić?
12 września, 2016

Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czego możemy oczekiwać grając w escape room?

Ostatnio na najważniejszym miejscu były atrakcje odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały de facto nic wspólnego z rzeczywistością. Co ważne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na niezliczone godziny i wnikało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, iż trudno było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że zależności interpersonalne w szerokim obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały sytuacje, w których osoby mieszkające w tym samym budynku (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, przesyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o intensywnym wpływie technologii na ludzkie życie, z drugiej – o pasywności lenistwie oraz zaraźliwej obojętności na innych.Sprytnym projektem okazała się nadzwyczajna zabawa escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie zabaw wirtualnych, natomiast później odbyła istotne transformacje. Oparta była tylko na tekście wyświetlającym się na ekranie peceta, który tyczył się opisu wnętrza i zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, iż gra absorbowała od samego początku. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Ulepszono grafię i tym samym nastąpiła era „point and click”, czyli gier wykonywanych przed ekranem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na standardowe scenariusze czy szare dialogi. Gracz jest przeniesiony do konkretnego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba rozwiązać kilka skomplikowanych zagadek, wykazać się umiejętnością logicznego myślenia i zręcznością. Escape room to gra akcji, która rozgrywa się na żywo. Nadrzędny punktem wszelkich posunięć jest opuszczenie pokoju wraz z przyjaciółmi. Wydaje się, iż to wszystko jest proste. Gracze jednak posiadają konkretny czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Co trzeba zrobić, aby wydostać się z pokoju?

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin i porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A odnaleźć w nim można naprawdę wiele oryginalnych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie tajemnice i opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to absolutnie nowa forma gry. Scenarzyści zaprojektowali je w najmniejszych szczegółach, aby dostarczyć doskonałej rozrywki oraz zadziwiać do samego końca. Nie wszystkim udaje się zbiec z takiego pokoju. W takiej sytuacji przychodzi osoba sprawująca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na owym etapie gracze mogą od niej dowiedzieć się, w jaki sposób trzeba było uciec bądź odpowiedź pozostaje tajemnicą. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Zdarza się, że gracze potrafią wprawić w zdumienie samych autorów tajemnic i rozwiązują je w pomysłowy sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Fundamentalnym założeniem jest niestosowanie siły, aby zbiec z pokoju.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym typem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu znanego żużlowca oraz próbują poznać sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, jednak okazuje się nim nie sekret sportowca, lecz klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu i znikną z pokoju? Drugim rodzajem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, okazują się tunelem do podróży między wymiarami i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. Aby powrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszelkie zagadki i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do znanej bajki o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na uprowadzeniu smerfów przez nikczemnego czarodzieja Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam przygotowuje eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku kryje się pełno pułapek, a zainteresowani są jedyną możliwością na przeżycie. Ostatni pokój, ma nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które akurat przenosi się do innego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zamówić na szczególne okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) również dla pracowników instytucji, aby zintegrować ich i zainspirować do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także wykonać indywidualną ofertę, czyli dobraną do oczekiwań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.

Strona używa cookies
Ok