Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy i jak go znaleźć ?

Planując wycieczkę powinniśmy zadbać o solidne pakowanie. Szczególnie kiedy jedziemy w góry albo planujemy długie zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale także spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie termosy są oceniane jako najlepsze i z jakiej przyczyny? Przeważnie najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest długość zatrzymywania ciepła lub zimna, choć tak samo istotna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród najbardziej zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, dlatego warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny powinniśmy spojrzeć na kilka istotnych kryteriów, które zaważą na tym, czy dany produkt spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu wygoda, forma i surowce, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy szukać termosu stworzonego z dobrej jakości materiałów, które nie zawierają niebezpiecznych substancji i pozytywnie oddziałują na sprawne działanie turystycznego termosu.

Powinno się również zastanowić nad tym, żeby termos posiadał zewnętrzną powłokę, dzięki której zyskamy przekonanie, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z dłoni również w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność wybranego termosu. Przeważnie turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wędrówka tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki lepiej zdecydować się na większy termos.

Najistotniejszym parametrem, którym powinniśmy się kierować, chcąc dowiedzieć się, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość utrzymywania chłodu lub ciepła. W tym przypadku ważny jest nie tylko sam czas zachowania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Nie ma termosu, który zatrznyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Żeby jednak turystyczny termos mógł być najlepszy, musi mieć odpowiedni korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie zamknięcia są zakręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie polecane turystyczne termosy

W sklepach możemy kupić bardzo wiele turystycznych termosów, ale najbardziej popularne i renomowane pochodzą od 3 firm, od lat tworzących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (te gorzej spisują się w trakcie długich wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród różnych wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy?

Turystyczne termosy firma Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają wieloletnią tradycję powstawania. Produkowane od prawie stu lat termosy z wkładem stolowym są całkiem wytrzymałe i od lat sprawdzały się w najdłuższych wyprawach. Zdaniem producenta są tak niezawodne, że dadzą radę przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność zatrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Trzeba jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z upływem następnych godzin stanie się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firma Thermos

Drugą tak samo popularną i bardzo polecaną firmą projektującą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w produkcji swoich obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta termosów i kubków zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości zatrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, przekonują, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można czyścić tylko korek, choć nie tyczy się to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich zdolność do zachowania temperatury.

Termos Stanley

Strona używa cookies
Ok