Jak działa wybielanie zębów lampą?
21 września, 2020
Kto powinien zatrudnić firmę sprzątającą?
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Termos turystyczny – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Wybierając się na podróż należy zatroszczyć się o solidne przyszykowanie. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w góry albo planujemy długie zwiedzanie, trzeba nie zapomnieć nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin utrzymują ciepło lub chłód kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uważane za najlepsze i dlaczego? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas parametrem jest długość zachowywania zimna lub ciepła, chociaż tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród najbardziej popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny trzeba zwrócić uwagę na parę ważnych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy dany produkt będzie dobry w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tu praktyczność, forma i tworzywa, z których termos turystyczny jest wykonany. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej kupić termos stworzonego z dobrej jakości materiałów, jakie nie zawierają szkodliwych substancji i korzystnie oddziałują na dobre działanie turystycznego termosu.

Najlepiej także pomyśleć o tym, by termos miał powłokę zewnętrzną, za pomocą której uzyskamy gwarancję, że termos nie wysunie się nam z rąk też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność swojego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wyprawa tym mniej pojemny termos wystarczy. Na obszerne wycieczki powinno się zdecydować się na większy termos.

Kluczowym parametrem, którym najlepiej się zainteresować, chcąc zdecydować, który termos turystyczny wybrać jest długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie znaczący jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet cała doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie zatrznyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. By jednak termos turystyczny stał się dobry, musi mieć właściwy korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zazwyczaj zamknięcia są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie polecane termosy turystyczne

Na rynku mają sporo termosów turystycznych, choć najbardziej znane i kupowane należą do trzech producentów, od lat tworzących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (te gorzej spisują się w czasie wielogodzinnych wycieczek i cechują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one bardzo cenione przez wielbicieli wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy firmy Stanley posiadają wieloletnią tradycję powstawania. Produkowane od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są mocno wytrzymałe i przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem firmy są tak trwałe, że dadzą radę służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność zatrzymania temperatury zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Trzeba jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem następnych godzin okaże się nieco wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Drugą tak samo znaną i bardzo polecaną firmą produkującą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje termosy w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w produkcji swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca użytkowników, a doskonałe parametry zachowywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, by co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można myć tylko korek, choć nie dotyczy to wszystkich modeli. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

termos turystyczny

Strona używa cookies
Ok