Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go wybrać ?

Wybierając się na wycieczkę trzeba zadbać o dobre przyszykowanie. Szczególnie jeżeli wybieramy się w góry lub planujemy czasochłonne zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin zachowują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze oraz z jakiego powodu? Przeważnie najbardziej interesującym nas kryterium jest długość zatrzymywania ciepła lub zimna, choć równie ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród najbardziej popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego względu warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos trzeba spojrzeć na parę szczególnych kryteriów, które mówią, czy turystyczny termos nada się w konkretnych warunkach, czy nie. Ważna jest tutaj praktyczność, forma oraz tworzywa, z jakich termos jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy kupić termos przygotowanego z wysokiej jakości tworzyw, które nie zawierają szkodliwych substancji oraz dodatnio oddziałują na sprawne funkcjonowanie termosu.

Powinno się także zastanowić nad tym, aby termos miał zewnętrzną powłokę, za pomocą której mamy gwarancję, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z rąk też w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dostosować pojemność danego termosu. Przeważnie turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki lepiej zaopatrzyć się w pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc zdecydować, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość zachowania temperatury. W tej kwestii istotny jest nie tylko czas utrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów może to być nawet cała doba, ale także zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. Żeby termos okazał się użyteczny, musi mieć dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Przeważnie korki są zakręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie znane turystyczne termosy

W sklepach dostępnych jest dużo termosów turystycznych, chociaż najbardziej popularne oraz polecane należą do 3 firm, od lat tworzących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (one słabiej spisują się podczas długotrwałych wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one bardzo cenione przez różnych wielbicieli wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy firma Stanley

Termosy producenta Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Tworzone od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle trwałe oraz od lat sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, zdolność utrzymania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego budowy. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z upływem przemijających godzin będzie stawała się nieco niższa/wyższa.

Termosy firma Thermos

Inną równie popularną oraz mocno polecaną firmą sprzedającą turystyczne termosy oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka gama produktów zachęca użytkowników, a bardzo dobre parametry zatrzymywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, przekonują, aby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce da się myć jedynie korek, choć nie tyczy się to każdego modelu. Zazwyczaj termosów umieszczamy w zmywarce, bo mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

Termos Esbit

Strona używa cookies
Ok