Pyloxim - Power Si - Suplementy diety - Sklep internetowy z naturalnymi suplementami diety
Pyloxim i Power Si – naturalne suplementy diety
7 grudnia, 2016
Dobry fizjoterapeuta w Toruniu: rehabilitacja a leczenie kręgosłupa
22 grudnia, 2016

Być tłumaczem wcale nie jest tak łatwo. Poza wymogiem znakomitej znajomości chociażby 2 języków, ktoś, kto zajmuje się przekładami, musi także orientować się, w jaki sposób powinno się treść przełożyć, żeby oddawała ona właściwości określonego języka. Zdolność ta dotyczy nie tylko doskonałego poznania specyfiki języka, a jeszcze z należytego oddania tekstu w takiej formie, żeby brzmiał jak w oryginale

Dokumenty, teksty specjalistyczne i biznesowe – jak przetłumaczyć?

To jednak nie wszystko, jeśli idzie o kompetencje językowe tłumacza. Biorąc pod uwagę to, że języki ciągle się przekształcają, tłumacz jest zobowiązany nieprzerwanie poszerzać swoją wiedzę oraz rozwijać swoje umiejętności, żeby pozostać na bieżąco przykładowo z nowo powstałym słownictwem. Jest to kluczowe głównie w wypadku tłumaczy, którzy specjalizują się w przekładach dokumentów technicznych lub ściśle związanych z konkretną branżą.

Jest to też ważne ze względu na coraz bardziej widoczną migrację społeczeństwa. W obecnych czasach ogrom gałęzi rozwija się niezwykle intensywnie. Dzięki nowoczesnym technikom komunikowanie się i transport są rozwinięte w taki sposób że udostępniają one niemal nieskończone możliwości. Za ich sprawą utrzymywanie kontaktu oraz przemieszczanie się w na terenie różnych państw nie stwarza większych problemów.

Wiele osób korzysta z tych udogodnień nie tylko w ramach podróżowania, lecz także z pobudek finansowych. I nie musimy długo szukać, by podać właściwe przykłady. Jednym z nich są sytuacje, gdy Polacy wyjeżdżają za granicę, np. do Anglii, i tam planują podjąć pracę. Wiąże się to jednak z takimi formalnościami, które oczywiście muszą zostać dopełnione we właściwym dla danego regionu języku urzędowym.

Analogicznych sytuacji, gdzie współpraca z odpowiednim tłumaczem jest niezbędna, jest więcej. Starczy wspomnieć o współpracy rodzimych firm z zagranicznymi przedsiębiorstwami, które nie polegają przecież wyłącznie na utrzymywaniu kontaktów biznesowych. W ich przypadku dbałość o rzetelność tłumaczeń stanowi podstawę dla niesprawiającej kłopotów współpracy z spółkami. Jednak żeby tak było,, tłumaczenia dokumentów powinny zostać sporządzone przez eksperta, jakim jest tłumacz przysięgły.

Jakie dokumenty tłumaczy tłumacz przysięgły?

Od 2004 roku każdy, kto zamierza zostać tłumaczem przysięgłym, musi spełnić kilka warunków. Istotnym warunkiem, który zainteresowany powinien zrealizować, jest znajomość co minimum 2 języków minimalnie na poziomie zaawansowanym. Pierwszy z nich może być językiem ojczystym. Poza tym tłumacz przysięgły powinien sprawnie posługiwać się terminologią specjalistyczną. Kandydat na tłumacza przysięgłego musi zdać stosowny egzamin, który sprawdza jego kompetencje a także znajomość słownictwa. Poza tym przyszły tłumacz musi posiadać zdolność do czynności prawnych. Przybliżmy dlaczego.

Zawód tłumacza przysięgłego możemy porównać do pracy notariusza. Musi to być przede wszystkim ktoś, kto cechuje się dużą morale moralnością, bo tłumacza obowiązuje tajemnica zawodowa. Dlaczego jest to w taki sposób rozwiązane? Idzie przede wszystkim o to, że tłumacz przysięgły przekłada treści obcojęzycznych dokumentów (często bardzo ważnych) na polski lub odwrotnie. Dlatego tłumacz jest zobowiązany poświadczyć, że treść tłumaczenia jest w stu procentach zgodna z oryginałem.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze materiały, to są to przykładowo tłumaczenia aktu narodzin wyroki, deklaracje, dokumenty samochodowe. Ponadto tłumacz przysięgły zajmuje się także przekładaniem bardziej skomplikowanych tekstów, przy których pożądana jest idealna znajomość leksyki ekonomicznej, a także słownictwo z obszaru medycyny oraz techniki. Tak jest w wypadku opisów patentowych czy orzeczeń medycznych.

Co można zlecić w biurze tłumaczeń?

Naturalnie zawód tłumacza nie ogranicza się tylko do rzeczy związanych z tłumaczeniem dokumentów. Ponadto nie każdy tłumacz jest równocześnie tłumaczem przysięgłym (o ile nie spełnił warunków, o których mówiliśmy powyżej). Tłumaczowi można zlecić na przykład przełożenie zawartości nagrania audio albo tłumaczenie w czasie rzeczywistym jakiegoś wydarzenia. Jeżeli szukasz pomocy tłumacza, to dobrze jest zgłosić się do pewnego biura tłumaczeń, gdzie dostaniesz fachową pomoc.

Profesjonalne biura tłumaczeń oferują tłumaczenia przysięgłe, tłumaczenia specjalistyczne, tłumaczenia stron internetowych oraz mnóstwo innych. Tłumaczenie niektórych treści (w tym tłumaczenia zwykłe oraz przysięgłe) mamy możliwość polecić również drogą online. Wystarczy w wyszukiwarkę umieścić np. frazę „biuro tłumaczeń Bydgoszcz” czy „tłumacz przysięgły Bydgoszcz” żeby otrzymać dokładną ofertę z poszczególnego miasta.
Teksty wyceniane są przede wszystkim w oparciu o ilość znaków. Zazwyczaj jest tak, że jedna strona to w zbiór 1800 znaków. Oprócz tłumaczeń artykułów, biura tłumaczeń świadczą także tłumaczenie ustne, np. równoczesne. Jeśli chodzi o artykuły specjalistyczne, zawierające fachowe terminy, to każdy przetłumaczony tego rodzaju artykuł jest weryfikowany przez korektora, który jest związany z daną branżą.

Jeśli szukasz informacji na temat tłumaczeń przysięgłych i zwykłych, zajrzyj na stronę Tłumacz Bydgoszcz. Pożytecznej lektury!

Strona używa cookies
Ok