Apartamenty sopot tanie noclegi
Apartamenty Sopot
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
1 września, 2020

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest konieczne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Zaniedbywanie luk po usunięciu zęba może prowadzić do wielu schorzeń. Najczęstsze problemy to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Utrata nawet jednego zęba może spowodować m. in. nieodwracalne zmiany zgryzu. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. przemieszczenie się zębów, idą negatywne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co zaczynają się przemieszczać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinno się zwracać uwagę na to, by jak najszybciej uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u specjalisty.

W jaki sposób uzupełnić ubytek?

  1. Tradycyjne protezy ruchome: wady i zalety

Współcześnie dysponujemy wieloma technikami uzupełniania ubytków. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych sprzed kilku dziesięcioleci pod względem komfortu noszenia jak i jakości wykonania. Do niewątpliwych mocnych stron protez tradycyjnych można zaliczyć przede wszystkim łatwy dostęp i niewielki wydatek w porównaniu z implantami. Ci, którzy wybierają protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych produktów oraz specjalne środki mocujące protezy. Należy także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Niezbędnym jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać systematycznie raz na pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to nieruchoma proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Ceny nie są jednakowe. Cena zależy od tego, z czego ma być wykonana nasza proteza. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalistyczne środki utrzymujące protezę w czystości, szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy klej do protez. Kiedy głębiej przemyślimy sprawę cen utrzymania protezy, może się okazać, że generują koszty rzędu 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Czy implanty zębowe są lepsze od protez?

Czym są implanty zębowe? To najnowocześniejsza metoda uzupełniania ubytków zębowych. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieskomplikowany i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas wszczepiania implantów stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Wstawianie implantów trwa około 20-60 minut, w zależności od liczby wstawianych zębów. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci są zadowoleni. Jednym z największych plusów implantów, jest ich ogromna trwałość. Implanty nie wymagają regularnej wymiany, dzięki temu zabieg wykonujesz raz, by cieszyć się pięknymi zębami do końca życia.

Implanty są wybierane przez pacjentów częściej także głównie dlatego, że nie powodują szkód względem pozostałych zębów. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Większość implantów jest wykonana z materiałów bio-kompatybilnych. Dzięki nim, organizm bardzo łatwo integruje wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Jakie są rodzaje implantów?

Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Długowieczność implantu leży często u podstaw jego wykonania- stosuje się najlepsze materiały, dzięki czemu wprawiane zęby służą nam często do końca życia. Oto najczęstsze zestawienia materiałów do produkowania implantów: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. To, jakie materiały wybierzemy, determinuje ostateczny koszt implantów. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Jest to jednak jedyna wada tego typu protez.

Protezy czy implanty- za i przeciw

Najczęstszym czynnikiem na który zwracają uwagę pacjenci jest cena. Pod względem kosztów korzystniejsze są protezy tradycyjne. Utrzymanie protezy rychomej jest jednak niestety naznaczone dodatkowymi kosztami: potrzebujemy bowiem specjalnych kremów do protez, środków czyszczących, szczoteczek itp.. Nadprogramowe wydatki przynosi także wymóg regularnej wymiany protezy. Natomiast implanty, chociaż wymagają zapłaty dużej kwoty jednorazowo, wstawiane są raz na całe życie. Nie generują one jednak dodatkowych kosztów, i idealnie imitują utracone zęby.

Pamiętaj, że uzupełnianie ubytków jest koniecznością. Współczesna protetyka oferuje wiele rozwiązań dla Twojej jamy ustnej. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

Implanty Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok