Notariusz oświadczenie poświadczenia akty notarialne
Notariusz – Po co poświadczenie notarialne
28 października, 2019
Dobry Fryzjer – jak nie dać się ogolić
30 października, 2019

Implanty stomatologiczne

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest aktualnie nowatorską dziedziną stomatologii. Polega na uzupełnianiu i odbudowie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany indywidualnie, zwykle z tytanu, imitujący usunięty lub utracony uprzednio korzeń naturalny. Implant stomatologiczny umożliwia wstawienie nowej korony zębowej w położeniu utraconego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba mocowana jest na zawsze i dopasowywana kolorem i teksturą do zachowanych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą imitować pojedyncze zęby, a także łuki zębowe. Implanty wpływają na komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie jakości. Chirurg stomatolog dobiera najodpowiedniejsze z możliwych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ?

Jakiekolwiek braki zębowe wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Wskutek utraty zęba pojawiają się ryzyko powstania problemów zdrowotnych. Sąsiednie zęby mogą pochylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Dodatkowo zwiększa się obciążenie, co prowadzi do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego w przyszłości może dojść do utraty kolejnych zębów. Zakłócony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz trudności ze snem i mową.

Najczęściej implanty stosuje się w przypadku braku pojedynczych zębów albo z uwagi na walory estetyczne. Braki powodują zmiany w rysach twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się szczęka, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębowe zastępują protezy, które są często niekomfortowe i zawadzają w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest konsultacja u chirurga stomatologa, w trakcie której dokonuje się dogłębną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie niezbędne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Istotne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszelkich badań i konsultacji chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam proces zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, proces nie boli. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wprowadza implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Typ implantów zawsze ustala lekarz stomatolog, a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najczęściej wykorzystywane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długofalowy okres użytkowania. Wadą tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Choć implant nie powinien być odsłonięty, w niektórych przypadkach dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do odkrycia tytanowej części implantu.

Zastępnikiem dla tytanowych implantów są implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i mają wyższą odporność na ścieranie oraz działanie elementów zewnętrznych – korozję, a także wahania temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są głównie trwałym i silnym wypełnieniem ubytków zębów. Wyglądają i sprawują się jak zęby naturalne, zapewniają całkowity komfort, dzięki czemu usuwają niepewność tak, jak jest w przypadku źle dopasowanych protez. Nie wymagają szlifowania naturalnych, pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Ponadto zabezpieczają przed zanikiem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co umożliwia spożywanie jedzenia bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed zabiegiem wstawienia implantu konieczne jest zrealizowanie szeregu badań. Stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Absolutnym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wstawienia implantów odbierają też choroby psychiczne oraz schorzenia niszczące organizm: alkoholizm, AIDS, nowotwory, narkomania. Także dolegliwości jamy ustnej i przyzębia, takie jak parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i ze względu na to, istnieje ryzyko odrzucenia. Właściwy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może pokazać się również ból, na który przepisuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wszczepienie implantów stomatologicznych to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Oscylują między 1600 do nawet 5 000 zł za pojedynczą śrubę. Do kosztów należy także wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, śruby gojącej, łącznika protetycznego oraz korony protetycznej. Ceny koron też są rozmaite i zależne od ich typu. Im bardziej odporne i estetyczniejsze tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 700 do 1 400 zł.

Po przeliczeniu cena pełnej procedury sięga od 4,5 do 10 tysięcy złotych.

Strona używa cookies
Ok